جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ 4898 0 4

توماس ادیسون معتقد بود «نبوغ، حاصل یک درصد الهام و ۹۹ درصد پشتکار است.

طرز فکر نوآورانه و تحقق ایده ها

توماس ادیسون معتقد بود «نبوغ، حاصل یک درصد الهام و ۹۹ درصد پشتکار است.» متاسفانه هنگامی که شرکت ها شروع به فعالیت های نوآورانه می کنند، تمایل دارند تا عمده وقت، انرژی و توجه خود را روی همان یک درصد (الهام) صرف کنند و به لذت شکار برای ایده های غیر منتظره بپردازند، اما چالش اصلی نوآوری اتکا به این ایده ها در بلندمدت است. یعنی سفری سخت از ایده تا اجرا. شرکت های نوآور با ایجاد فضایی مناسب زنجیره ای از موفقیت را برای کارمندان خود به وجود می آورند تا دراین فضا طرز فکر نوآورانه پیدا کنند که در نهایت منتهی به تفکر و عمل متفاوت و کسب موفقیت های خارق العاده می شود.

متفاوت فکر کنید
البته که هر ایده ارزش دنبال کردن ندارد. اولین قدم نزدیک کردن ایده ها به فرصت های جهانی است. داشتن فرآیندی برای ارزیابی اینکه آیا زمان مناسب است؟ آیا تمایلی به دنبال کردن این ایده داریم (آیا با اهدافمان همسواست؟) آیا توان اجرای آن را داریم(آیا با مزیت های رقابتی ما همسواست؟) آیا در صورت درست اجرا شدن، منافع شایانی به دنبال خواهد داشت؟ آیا ریسک هایی مانند ضررهای ناشی شده از آن قابل پوشش خواهند بود ؟
 
شهامت استفاده از فرصت های منطبق با این معیارها ایجاد مکانیسم هایی به منظور ایجاد سرمایه و منابع برای فرصت های مناسب است. این رویکرد با داشتن دیدگاه ایجاد سبد سرمایه گذاری (پورتفولیو) نسبت به فرصت ها و اطمینان یافتن از اینکه توازنی در فرصت ها وجود دارد که فضاهای فعلی، جدید و نزدیک را پوشش می دهد، دست یافتنی است. باید در نظر گرفت که اجرای یک پیشنهاد امری تدریجی و پله به پله است، مانند نهال کوچکی که جوانه می زند. شما باید آن را پرورش دهید تا زمانی که به یک درخت بزرگ با ریشه های عمیق تبدیل شود.

تفکر
چالش بعدی ایجاد توازن بین استفاده حداکثری از این فرصت ها و حفظ عملکرد سازمان است. باید دریابیم که بهترین ساختار متوازن که آسیبی به اصل عملکرد سازمان نزند و همزمان از فرصت های موجود استفاده کند، چیست؟ بسیاری از سازمان هایی که در مقیاس بزرگ تلاش های عمده ای برای مدیریت تغییر در راستای نوآورتر کردن سازمان انجام می دهند، بیشتر شکست می خورند؛
 
اما اصول پیشنهادی ما کاملا مخالف این امر است:آسیب ها را جدی بگیرید، زیرا چالش ها تنها در اجرای نوآوری نیست، بلکه به طور همزمان باید در راستای بهبود انجام فعالیت های برای اجرای آن هم عملی باشد. در سازمان هایی که کارهای اصلی به خوبی انجام می شود، نوآوری های چالشی که به ریتم فعالیت آسیب می زند به صلاح نیست. در این شرایط ما کمترین تغییر را انتخاب می کنیم و تیم های مخصوص نوآوری را در همکاری با نیروهای مشترک به کار می گیریم و به جای جراحی بزرگ، جراحی هایی ظریف، دقیق و در مقیاس کوچک انجام می دهیم.

متفاوت عمل کنید
یعنی ایجاد فضایی که در آن ابتکار تقویت و تشویق شده و همراه با آن از افسانه های سازمانی تجلیل شود. مشخص کردن موانعی که کارمندان با پیگیری برای عبور از آنها به نتایج می رسند به کمک نسلی موفق از رهبران، مواردی است که شما را به نتیجه می رساند. ایجاد محیطی که در آن کارکنان می توانند به جای گرفتار شدن در تله فعالیت ها برروی نتایج تمرکز کنند و ایجاد فرآیندهای برنامه ریزی جداگانه برای تلاش های نوآوری در ایجاد تیم های تخصصی موثر است.
 
برخلاف عملکرد اصلی سازمان یا همان موتورعملکرد جایی که برنامه ریزی فرآیندها نیاز به تمرکز کافی روی مسائل مالی، مشتری و عملکرد سهم بازار دارد فرآیند برنامه ریزی نوآوری نیاز به تمرکز روی یادگیری و مشاهده نوآوری به عنوان یک آزمایش منظم دارد. در شرکت هایی که مدام به دنبال پرورش فضایی برای رشد نوآوری هستند، نوآوری تنها در مورد عدم پاسخگویی نیست؛ بلکه درمورد نوع خاصی از پاسخگویی است. ایجاد فضای ساختاری مناسب برای اطمینان از اینکه شما در مسیر درست رشد می کنید، کافی است و نیاز به فعالیت بیشتر نیست.
 
این مفهوم «طرح منعطف» البته همراه با جلساتی برای تصحیح و بازبینی پویا رویکردی است که ما در تلاش های نوآورانه توصیه می کنیم. اگر موتور عملکرد سازمانی، جلسات برنامه ریزی ماهانه دارد، در بخش نوآوری باید جلسات هفتگی «دوره اصلاح» وجود داشته باشد. اگر موتور عملکرد، جلسات برنامه ریزی اش هفتگی است، جلسات روزانه «دوره اصلاح» باید جریان داشته باشد.

توسعه دادن دامنه فعالیت ها
هنگامی که مدل کسب و کار تثبیت شده است، زمان تشویق پرسنل برای توسعه فعالیت ها، جریان های درآمدی تازه، افزایش دسترسی و تبدیل افرادی که مشتری نیستند به مشتریان است. به عنوان مثال، شرکت اپل موفقیت خود را از طریق ایجاد فروشگاه (App) بسط داد، که در آن افراد و مغازه های کوچک می توانند روی شانه های اپل بایستند و به یک بازار برسند که از روشی دیگر هرگز نمی توانستند. این استراتژی به اپل کمک کرد، میزان دسترسی به اپل افزایش یابد، زیرا به این ترتیب مشتریانشان به امکاناتی فراتر از نرم افزار دسترسی دارند. آنها با این رویکرد دامنه فعالیت هایشان را برای خود، شرکا و مشتریانشان توسعه دادند. اجرای نوآوری، نه نوآوری و نه اجرا است؛ بلکه موجود عجیبی است که هنگامی که رام شود، می تواند یک منبع قدرت عظیم، تمایزدائمی و موفقیت پایدار باشد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تست هوش: عبور قطار از تونل
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
هوش سیّال در مقابل هوش متبلور
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
کارتون/ کنکور و ایام اعلام نتایج آن!
هوش (IQ) چیست؟
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه