دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ 4665 0 2

کودک تا زمانی که بی‌احترامی را نبیند چیزی از خود نشان نمی‌دهد بعضی از والدین با بحث و جدل، فرزند خود را تحت فشار ر‌وحی قرار داده و موجب آموزش رفتار نامناسب به فرزندخود می‌شوند.

آموزش نادرست، بی‌احترامی کودکان را در پی‌دارد

مریم یاوری‌کرمانی، روانشناس
 
کودک تا زمانی که بی‌احترامی را نبیند چیزی از خود نشان نمی‌دهد بعضی از والدین با بحث و جدل، فرزند خود را تحت فشار ر‌وحی قرار داده وموجب آموزش رفتار نامناسب به فرزندخود می‌شوند.
 
یکی از اصلی‌ترین بی‌احترامی کودکان و نوجوانان پاسخ‌های کلامی نامناسب و طعنه‌زدن‌‌های آنهاست. آنها زمانی که تحت فشار قرار گرفته‌اند یا عصبانی هستند برای تخلیه کنترل خشم خویش دست به چنین کاری می‌زنند. 
 
کودک تا زمانی که بی‌احترامی را نبیند چیزی از خود نشان نمی‌دهد بعضی از والدین با بحث و جدل و استرس‌های متوالی در منزل، فرزند خود را تحت فشار ر‌وحی قرار داده و نه تنها باعث از بین رفتن تمرکز وی بلکه موجب آموزش رفتار نامناسب در فرزند خود می‌شوند، در چنین شرایطی اگر والدین نسبت به رفتار بدکودک واکنش قوی نشان دهند، در حقیقت رفتار وی را تقویت کرده‌اند. 
 
علاوه بر محیط خانواده، اجتماع هم در آموزش فرزند نقش تاثیر‌گذاری دارد، کودکان چون روش مناسب پاسخگویی احساساتشان را نیاموخته‌اند با تماشای رسانه‌ها، اطرافیان و همسالان خود و... چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند و برای دفاع از خود به کار می‌برند. 
 
اگر پدر و مادر فرزندان خود را درک نکنند و در مقابل برای آنها محدودیت قرار دهند، نارضایتی کودک آغاز شده و به تدریج تبدیل به تنفر و بروز رفتار نامناسب از آنها می‌شود این رفتار ممکن است تا 12،13سالگی در کودک بماند در چنین شرایطی والدین با صحبت و آموزش می‌توانند رفتار روی را اصلاح کنند، در غیر این صورت در آینده برای اجتماع و جامعه هم زیان آور خواهد بود.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
اویلر و مسئله پل های کونیگسبرگ
کاریکاتور/ کارل فردریش گاوس
عجیب ترین فرمولهای ریاضی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
ويژگى‏هاى كودكان تيزهوش
هندسه اقلیدسی و نااقلیدسی
تعریف هوش از دیدگاه بزرگان روان شناسی