جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ 7149 0 5

گاهی اگر ریاضیات محض برای سایر حوزه های دیگر قابل كاربرد باشد، آن وقت در آن رضایت وجود دارد.

ریاضیدان ها به چه كارهایی می پردازند؟

دانشمندان هر رشته ای، از یك وسیله فیزیكی استفاده می كنند، اما ریاضیدان ها چون این وسیله را ندارند، همیشه مظلوم تاریخ بوده اند. ریاضیدان ها از ابزاری استفاده می كنند كه فیزیكی نیست، بلكه ابزار فكری است كه استدلال به عنوان ستون و الهام به عنوان ذره بین عدسی های آن است.
 
كسی نمی تواند ادعا كند كه تا به حال یك انتگرال، یا نقطه هندسی یا حتی یك عدد(!) را دیده! ممكن است نمادهایش را دیده باشد، اما خود عدد هیچ وجود فیزیكی زمینی برای دیده شدن، لمس كردن یا بوییدن ندارد.
 
خیلی ها فكر می كنند كه ریاضیات به عدد می پردازد و در مقاطع دكتری و بالاتر به عددهای خیلی بزرگ! هیچ چیز از این تصویر دردناك تر نیست، ریاضیات به عدد هم نمی پردازد.
 
اگر یك كتاب خیلی پیچیده ریاضی را هم بگردید، بزرگتر از عدد ۲ یا ۳ در آن پیدا نمی شود. پس ریاضی چه كار می كند؟ ریاضیات بیشتر اوقات از نشانه ها گفت وگو می كند و نشانه ها فقط عدد را نمایش نمی دهد. بعضی ها هم فكر می كنند ریاضیات یك علم مرده است كه این هم غلط است.
 
ریاضی تا به امروز هرگز اینقدر زنده نبوده و هنوز در مراحل اولیه رشد خود است. آنقدر هم گسترده است كه هیچ كس نمی تواند ادعا كند با همه آن آشناست یا فكر كند كه در بیش از یك گوشه كوچك آن متخصص است. یكی از اساتید دانشگاه می گفت كه آنقدر حوزه ها تخصصی شدند كه شاید باور نكنید كه آن سر دنیا یك نفر پروفسور شده آن هم در شاخه تخصصی «تغییر متغیر» ! فكرش را بكنید، تغییر متغیر! در نگاه اول شاید حتی خنده دار باشد اما این چیزی است كه واقعیت دارد.
 
ریاضیدان محض به خاطر خود ریاضیات در آن كار می كند. گاهی این فرد كمترین توجهی به این كه آیا كارش هیچ كاربرد خارجی دارد یا نه، ندارد. گاهی اگر ریاضیات محض برای سایر حوزه های دیگر قابل كاربرد باشد، آن وقت رضایت وجود دارد. واقعیت این است كه اگر از كسانی كه با رضایت قلبی خودشان سراغ این رشته رفتند بپرسید، برایشان سخت است كه انگیزه های شخصی خودشان را بگویند.
 
به همان دلایلی كه هنرمند نقاشی می كند، او به ریاضیات می پردازد: برای جاذبه خود موضوع، برای خرسندی از تولید چیزی كه برای خودش و همكارانش زیباست. ریاضیات با همه پیرایه های علمی خودش، بسیار شبیه به یك هنر است و تنها كسانی كه استعدادهای ویژه دارند، می توانند به آن بپردازند. قانون های خاص خودش را هم دارد و البته حوزه نامحدودی كه گاهی درك انتزاعی آن به قدری دشوار می شود كه ریاضیدان را خسته می كند. اما شادی بعد از حل مسأله و درك شهودی آن به قدری هیجان انگیز است كه همه خستگی ها را از ذهنش می برد. پس جا دارد همین جا یك تبریك صمیمانه به خاطر روز ملی ریاضیات به همه آنهایی كه در این حوزه كار می كنند، بگوییم.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
سیستم عدد نویسی رومی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 2=1
هوش (IQ) چیست؟
جدول ضرب هگزادسیمال
اتحادهای ریاضی