جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱ 3990 0 20

اثرات موسیقی بر ذهن از نظر یک متخصص....

اثر موسیقی بر کارایی ذهن

یك متخصص اعصاب و روان گفت: در بیماران روحی نوعی درهم ریختگی روحی و هیجانی وجود دارد؛به طوری كه شنیدن موسیقی باعث نظم در هیجانات این بیماران شده و به آرامش آنها كمك می‌كند.

دكتر امیررضا چمنی گفت: موسیقی قابلیت لمس جنبه‌های درونی‌تر انسان مانند احساسات و هیجانات را فراهم می‌كند و باعث خودآگاهی انسان نسبت به احساس خود می‌شود.همچنین در بیماران روحی باعث نظم در هیجانات و دستیابی به آرامش می‌شود.

وی افزود: شروع زندگی انسان همراه با شنیدن موسیقی است به طوری كه جنین و نوزاد با شنیدن صدای تنفس و ضربان قلب مادر آرامش می‌گیرد و همچنین در طبیعت نیز انسان با نغمه‌های اطراف خود مانوس است.

این روانپزشك با تاكید بر تاثیر موسیقی بر هیپوفیز و حافظه اظهار داشت:موسیقی باعث ترشح اندروفین در بدن شده كه نشاط و تسكین درد را به دنبال خواهد داشت و همچنین موجب بهبود كارایی مغز می‌شود.

وی افزود:موسیقی به دو شكل می‌تواند به بهبود وضع جسمی و روحی فرد كمك كند به طوری كه در فرد شنونده باعث تحریك واكنش‌های عاطفی و ذهنی فرد می‌شود و در فرد نوازنده كه خود نیز در ایجاد موسیقی فعال است،علاوه بر تحریك عواطف موجب تقویت ارتباط جسم و ذهن شده و به هماهنگی این ارتباط در بدن كمك می‌كند.

دكتر چمنی اظهار كرد: از آنجایی كه نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام می‌شود و تاثیر آن نیز بر روح متفاوت است بنابراین تاثیر نواختن و یا شنیدن آن می‌تواند غمگین كننده، اضطراب آور یا نشاط بخش و آرام كننده باشد.

این متخصص اعصاب و روان گفت:در موسیقی درمانی استفاده درست و به جا از موسیقی نشان دهنده هنر درمانگر است كه بتواند متناسب با هیجان فرد موسیقی مناسب را پیشنهاد كند.

وی ادامه داد: برخی از آهنگها همچون برخی صداهای گوش خراش در طبیعت می‌توانند تاثیر مخربی داشته باشند و حتی موجب ایجاد غم و افسردگی در فرد شوند.انتخاب درست و به جای موسیقی می‌تواند تا حد زیادی در بهبود كاركرد مغز و افزایش نشاط افراد،كاهش خستگی و درد موثر باشد به طوری كه در درمان بیماری‌های روحی و یا جسمی كه منشا روحی دارند نیز به كار می‌رود.همچنین موسیقی در تقویت حافظه، یادگیری و درمان بعضی از اختلالات خواب نیز نقش مهمی دارد.

دكتر چمنی تصریح كرد:موسیقی با شل كردن عضلات در كسب آرامش به فرد كمك كرده و چون باعث دور كردن ذهن از افكار منفی می‌شود می‌تواند در درمان افسردگی و بیماری‌های دو قطبی روانی همچون (افسردگی – شیدایی) نیز نقش داشته باشد.

وی گفت:استفاده مداوم از موسیقی مناسب می‌تواند اختلالات روحی كودكان همچون پرخاشگری را نیز بهبود بخشد.

این روانپزشك یكی دیگر از فواید موسیقی درمانی را در روش گروه درمانی دانست و افزود:در این روش گروهی از افراد كه دارای مشكلات روحی هستند،تحت موسیقی درمانی قرار می‌گیرند و این افراد بعد از مدتی از گوشه‌گیری و انزوا خارج شده و روند اجتماعی شدن در آنان افزایش می‌یابد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
سیستم عدد نویسی رومی
تست هوش فضایی: چند مکعب می توانیم بسازیم؟
آزمون های وکسلر
اتحادهای ریاضی
تعریف هوش از دیدگاه بزرگان روان شناسی
اختلال یادگیری از تعریف تا درمان
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
اختلالات ریاضی و راه های درمان آن