يکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۱ آبان ۱۴۰۲ 898 0 1

هنر موجب رشد عاطفی و اجتماعی کودکان می‌شود

هنر و رشد عاطفی و اجتماعی کودکان

سالار صمدزاده، کارشناس حوزه کودکان در گفتگو با ایسنا:
هنر می‌تواند زمینه‌های رشد در عرصه روانی، اجتماعی، عاطفی را فراهم کند و هر فعالیت هنری با توجه به ویژگی و تاکتیک خودش می‌تواند نقش‌های مختلف تربیتی ایجاد کند و در راستای تأمین اوقات فراغت کودکان بهره‌مندی از فعالیت‌های هنری بهترین روش است.
 
هنر راهی برای بیان احساسات است. ایجاد فضایی آزاد با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هنری کودک و دانش‌آموزان برای ابراز احساسات مفید است. البته این امر با بحث آزاد که گاهی موجب ایجاد اصطکاک میان کودکان می‌شود متفاوت است.
 
هنر عاملی برای ارتباط بهتر کودکان با محیط است و فعالیت‌های هنری در پرورش خلاقیت‌های کودکان بسیار مؤثر است. کودکان بالذات خلاق هستند و این پتانسیل و ظرفیت با توجه والدین و بزرگ‌ترها شکوفا شده و همچنین فعالیت‌های هنری موجب تقویت کلام و بهره‌گیری از قدرت کلامی می‌شود.
 
اضطراب، پرخاشگری، ناآرامی، خجالتی بودن، عدم اعتماد‌به‌نفس، خشونت و افسردگی را می‌توان با بهره‌گیری از رشته‌های هنری درمان کرد و فعالیت‌های هنری زمینه‌ساز طرح مسائل زندگی است و ما اغلب مسائل ذهنی و آموزشی را از طریق دروس ریاضی، شیمی، فیزیک، تاریخ و جغرافیا به کودکان یاد می‌دهیم ولی متاسفانه نحوۀ شکوفا کردن استعداد و توانایی‌هایشان را آموزش نمی‌دهیم.
 
بیشترین رشد مغز کودکان در دو سالگی اتفاق می‌افتد و در این راستا تلویزیون می‌تواند موجب کندی رشد مهارت‌های مغزی مثل صحبت کردن، یادگیری، تمرکز و توجه می‌شود و باید تا پنج سالگی محدودیت استفاده از تلویزیون، اینترنت، فضای مجازی و موبایل برای کودکان اعمال و آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی جایگزین آن‌ها شود.
 
مورد دیگری که سبب پرورش خلاقیت کودک می‌شود، بازی با کودک است؛ بازی فرصتی برای رهاسازی احساسات مانند خشم و ترس کودکان است. همچنین بازی موجب به رسمیت شناختن کودکان می‌شود و موجب آرامش ذهنی کودک خواهد شد.
منبع
ایسنا

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 2=1
سیستم عدد نویسی رومی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
اتحادهای ریاضی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
مغز و ساختار مخ
تحول یادگیری با چیدمان کلاس
تعادل نش در معمای زندانی