سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ 6611 0 2

در دنیایی که والدین بیش‌ازپیش به هوش و عملکرد مغز کودکانشان اهمیت می‌دهند راه‌های بسیاری وجود دارد که هوش فرد در آینده را تعیین می‌کند. مطالعه محققان کینز کالج لندن نشان می‌دهد که یک آزمون ساده نقاشی می‌تواند هوش کودک را در آینده پیش‌بینی کند.

نقاشی کشیدن در کودکی نمره هوش نوجوانی را تعیین می‌کند

در دنیایی که والدین بیش‌ازپیش به هوش و عملکرد مغز کودکانشان اهمیت می‌دهند راه‌های بسیاری وجود دارد که هوش فرد در آینده را تعیین می‌کند. مطالعه محققان کینز کالج لندن نشان می‌دهد که یک آزمون ساده نقاشی می‌تواند هوش کودک را در آینده پیش‌بینی کند.

به گزارش medical daily محققان با انجام آزمونی به نام «یک بچه بکش» از کودکان 4 ساله خواستند تا تصویر یک کودک را نقاشی کنند و بر اساس میزان پرداختن به جزئیاتی که کودک ترسیم می‌کند نمره 0 تا 12 در نظر گرفتند. اگر نقاشی آن‌ها شامل اعضای صورت مثل چشم و بینی یا دیگر بخش‌های بدن مانند مو، دست‌ها و پاها بود نمره اضافی دریافت می‌کردند. علاوه بر نقاشی، آزمون‌های هوش کلامی و غیرکلامی هم از آن‌ها گرفته شد.

ده سال بعد هنگامی‌که کودکان 14 ساله شدند محققان مجموعه جدیدی از آزمایش‌های هوش کلامی و غیرکلامی را اجرا کردند و دریافتند امتیازاتی که کودکان در آزمون‌های نقاشی به دست آورده بودند توانست هوش آن‌ها را در سن 14 سالگی پیش‌بینی کند اگرچه این همبستگی متوسط بود.

به گفته یکی از محققان آزمون «یک بچه نقاشی کن» در دهه 1920 به‌منظور سنجش هوش کودکان طراحی شد بنابراین این واقعیت که این آزمون باهوش در سن 4 سالگی همبسته است قابل پیش‌بینی بود، نکته جالب برای ما این است که این آزمون باهوش در دهه بعدی ارتباط دارد.

توصیه محققان به والدین این است که اگر کودکانشان خوب نقاشی نمی‌کشند نگران نباشند چون عوامل دیگری هم به لحاظ ارثی و هم محیطی در هوش کودک دخیل است. شاید قرار گرفتن کودک در معرض چیزهای زیاد بتواند هوش آن‌ها را بیشتر کند اما روش مخالف آن یعنی تلاش برای تحریک حس کنجکاوی و ماجراجویی و نه صرف مواجهه با اشیای و چیزهایی که به آن‌ها گفته‌شده می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.
 
منبع
سلامانه
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
گزاره چیست؟
اتحادهای ریاضی
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
برنامه‌های اوقات فراغت باید متناسب با سن دانش‌آموزان انتخاب شود.
الگوریتم: غربال اراتوستن
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
مغز انسان