يکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳ 3113 0 2

استاد بزرگ شطرنج ایران: احتمال اینکه ایران در دوره آینده انتخابات فدراسیون بین المللی شطرنج، سمت نایب رییسی را در این نهاد ورزشی از دست بدهد، زیاد است.

هشدار استاد بزرگ شطرنج ایران: نایب رییسی فیده را از دست می دهیم

استاد بزرگ شطرنج ایران گفت : احتمال اینکه ایران در دوره آینده انتخابات فدراسیون بین المللی شطرنج، سمت نایب رییسی را در این نهاد ورزشی از دست بدهد، زیاد است.

ایران درفدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) سمت یکی از نواب رییسی را عهده دار است. این مسوولیت در حال حاضر در اختیار «محمدجعفر کامبوزیا» رییس فدراسیون شطرنج ایران است.
 
امیر باقری در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا، گفت:انتخابات ریاست فدراسیون بین المللی شطرنج در شهریور ماه سال جاری برگزار می شود و متعاقب آن سایر مسوولان این فدراسیون تعیین می شوند.
 
وی با بیان اینکه «احتمال از دست رفتن مسوولیت ایران به عنوان نایب رییس فیده بسیار زیاد است»، گفت: ایران در دوره کنونی که سمت نایب رییسی فدراسیون بین المللی شطرنج را دارد، غیرفعال است و بیشتر نقش حاشیه ای داشته و احتمال اینکه در دوره آینده، این مسوولیت باز هم به ایران برسد، بسیار اندک است.
 
استاد بزرگ شطرنج ایران درتوصیه ای به مسوولان ورزش کشور گفت:در گذشته که سهم ایران درکسب کرسی درمجامع بین المللی ورزش بیشتر بوده، گروهی در نهاد ورزش مسوولیت داشتند تا با ارایه کمک فکری رای ایران در این مجامع با حفظ منافع ملی داده شود و رایی که قرار بود توسط فدراسیون ها داده شود با بررسی های دقیق کارشناسانه صورت می گرفت.
 
وی افزود:فدراسیون شطرنج ایران درانتخابات ریاست فدراسیون بین المللی یک رای دارد و مسوولان ورزش باید دقت بیشتری داشته باشند تا در دادن این رای منافع فردی بر منافع ملی ارجح نباشد.
 
استاد بزرگ شطرنج ایران در عین حال راهکار حفظ جایگاه ایران در داشتن کرسی در فیده را تغییر مدیریت در فدراسیون شطرنج ایران دانست و گفت: با توجه به اینکه انتخابات فدراسیون شطرنج ایران در آینده نزدیک برگزار می شود، برای حفظ جایگاه ایران در فدراسیون بین المللی شطرنج توصیه می شود در فدراسیون شطرنج تغییراتی به وجود آید.
 
وی افزود: فدراسیون شطرنج ایران بارها در مسوولیت نایب رییسی فیده به مسوولان فدراسیون بین المللی شطرنج وعده همگانی کردن این رشته را در ایران داده است، اما متاسفانه این وعده محقق نشد و امروز وضعیت شطرنج ایران در بعد همگانی بسیار عقب تر از چهار سال پیش است.
 
استادبزرگ شطرنج ایران بابیان اینکه «اکنون زمان نقد عملکرد فدراسیون شطرنج ایران در چهارسال گذشته فرا رسیده است»، گفت: در چهار سال گذشته جایگاه شطرنج ایران از نظر فنی کاهش قابل توجهی یافته و رتبه تیم ملی ایران در میادین بین المللی حداقل 32 پله سقوط کرده است.
 
وی گفت: در مسابقات جهانی اخیر، تیم ملی شطرنج ایران در جایگاه شصت و یکم جهان جای گرفت که باتوجه به توانمندی های شطرنجبازان ایرانی،این جایگاه به هیچ عنوان درحدو اندازه نام ایران نیست.
 
باقری به نگرانی های شطرنجبازان در خصوص انتخابات آینده فدراسیون شطرنج اشاره کرد وگفت: در ماه های اخیر روسای بسیاری از هیات های مستقل به دلایل مختلف تغییر یافته است و این نگرانی را ایجاد کرده که این تغییرات ممکن است با هدف تحت تاثیر قرار دادن نتیجه انتخابات آینده فدراسیون شطرنج باشد.
 
استاد بزرگ شطرنج ایران با بیان اینکه «تعداد قابل توجهی از شطرنجبازان این نگرانی را به اشکال مختلف ابراز کرده اند»، گفت: در ماه های اخیر دستکم روسای هشت هیات شطرنج که در تصمیم گیری ها مستقل بوده اند، تغییر یافته است.
 
وی به موضوع حمایت کننده های مالی در شطرنج اشاره کرد و گفت: سیاست های فدراسیون در سال های اخیر به گونه ای بوده است که عمده حمایت کننده های مالی علاقمند به سرمایه گذاری در رشته شطرنج، حمایت خود را از این رشته دریغ کرده اند.
 
استاد بزرگ شطرنج ایران با واکاوی علت استقبال نکردن حمایت کننده های مالی ازرشته شطرنج توضیح دادکه «ناتوانی فدراسیون شطرنج در جذب حمایت کننده مالی و روحیه طلبکارانه ازشرکت هایی که قصد دارند در حوزه شطرنج سرمایه گذاری کنند، سبب شده است تا در حال حاضر هیچ شرکتی حاضر به سرمایه گذاری در شطرنج نباشد».
 
کاپیتان اسبق تیم ملی شطرنج ایران گفت: فدراسیون شطرنج به عنوان کسی که باید نقش پدرانه داشته وهمواره امید را در میان شطرنجبازان گسترش دهد، بارها اعلام می کند شانسی برای کسب مدال نداریم و اگر در مسابقه ای حاضر نشویم، چیزی را از دست نداده ایم.
 
استادبزرگ شطرنج ایران گفت: متاسفانه سیاست های حاکم در فدراسیون شطرنج به گونه ای است که بیشتر استادان بزرگ شطرنج، عطای حضور در شطرنج را به لقای آن بخشیده اند و نگران آینده شغلی خود هستند.
کلمات کلیدی
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
کتاب «اصول ریاضیات» اسحاق نیوتن به حراج گذاشته می‌شود
دختران نمرات بهتری می گیرند
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
هوشمند سازی 50 هزار کلاس درس انجام شده است
ژن‌های اوتیسم با هوش بالا رابطه دارند
شرایط ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان
کانال رسمی آی هوش در تلگرام