جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۲ 11579 0 7

همه ما در طول زندگیمان در مورد تست های هوش حرف های زیادی شنیده ایم و افراد باهوشی را دیده ایم که به قولی IQ بسیار بالایی دارند.

چطور تست IQ کار می کند؟

همه ما در طول زندگیمان در مورد تست های هوش حرف های زیادی شنیده ایم و افراد باهوشی را دیده ایم که به قولی IQ بسیار بالایی دارند.حال بد نیست بدانیم این IQ یا همان هوش انسان که توسط تست های پیچیده آزمایش می شود چیست و چه خصوصیاتی دارد.
 
تست IQ :
کلمه IQ مخفف Intelligence Quotient یا همان بهره هوشی است. این بهره هوش سال هاست که به صورت تست مورد آزمایش قرار می گیرد و نشان می دهد توانایی و هوش هر فرد در مقابل جمعیت جهان چقدر است.
 
تست فوق نمره استانداری دارد که میانگین آن ۱۰۰ است. در اکثر این تست ها نمره ای بین ۹۰ تا ۱۱۰ هوش متوسط فرد را نشان می دهد. نمره بالای ۱۳۰ هوش بالا را نشان می دهد و نمره زیر ۷۰ نشانگر مشکلات مغزی فرد است. این تست مانند هر تست دیگری در مورد کودکان متفاوت است زیرا تفاوت سنی می تواند تغییراتی را در نتیجه این تست اعمال کند.
 
ارزیابی هوش با تست
در این تست چه چیزی مورد ارزیابی قرار می گیرد سئوالی است که در این قسمت به آن پاسخ می دهیم. پاسخ به این سئوال طبق آنچه داشنمندان اعلام کرده اند آن است که این تست می تواند توانایی فرد را در مقابل حل مشکلات و همچنین نگهداری و استفاده از اطلاعات دریافتی اعلام کند. این توضیح دقیقا به این معناست که فرد تا چه حد می تواند تحلیلگر باشد، مسائل را حل کند، توانایی برقراری ارتباط بین مفاهیم را داشه باشد و اطلاعات را به سرعت دریافت و در ذهن ذخیره کند.
 
تست هوش در چند حوزه می تواند انجام پذیرد:
توانایی شناخت حجم ها: توانایی اینکه فرد بتواند اشکال را با مهارت دست کاری کند و حجم آنها را درک کند.
توانایی حل مسائل ریاضیات: توانایی حل مسائل و استفاده از منطق.
توانایی بیان: توانایی تکمیل جملات و به یاد داشتن کلمات، زمانی که لغات حذف شده اند.
توانایی بالای حافظه: توانایی به یاد سپردن اشکال و اجسامی که قبلا دیده و یا شنیده شده است.
 
سئوالات در هر کدام از این حوزه ها می تواند توانایی فرد را در یک رشته مشخص کند اما برخی از روانشناسان معتقدند که این حوزه ها می تواند توانایی کلی هوش و حافظه راتعیین کند. برخی از افراد در بعضی از این حوزه ها بهتر پاسخگو هستند و در بعضی دیگر کمتر فعالند. اما محققان معتقدند که افرادی که در یکی از این روشهای نمره بالایی کسب کنند در دیگر حوزه ها نیز بسیار خوب هستند و اگر در دیگر حوزه ها ضعیف عمل کنند در دیگر پاسخها هم ضعیف خواهند بود. بر اساس این تئوری محققان معتقدند که تست های هوش یا همان تستهای آی کیو می تواند توانایی هوش هر فردی را تعیین کند.
 
میزان IQ ثابت است
از آنجایی که تست های هوش بر اساس فهم شما از مسائل است و به معلوماتتان ارتباطی ندارد یادگیری مسائل نمی تواند کمکی به بالا رفتن اندازه آی کیو شما بکند. یادگیری می تواند به تمرینات مغزی شما کمک کند که در نهایت به فعالیت بیشتر مغز شما می رسد اما دانشمندان به ازتباط پیشرفت کاری مغز و بالا رفتن هوش اعتقادی ندارند.
 
تحقیقات نشان می دهد که بالا بودن هوش به نظر می رسد که بیشتر به عوامل ژنتیکی بستگی داشته باشد تا به عوامل محیطی. اما آنچه تمامی محققان معتقدند آن است که یادگیری در طول زمان می تواند در بهبود کار مغز تاثیرات مهمی داشته باشد.
 
اما آیا شما می توانید هوش یا همان آی کیو خود را بالا ببرید؟
بعضی از شواهد نشان می دهد که کودکانی در دوران بسیار کوچکی که از نظر تغذیه به شکل خاصی رسیدگی شده اند توانایی های مغزی و هوشی بالایی دارند و در دوران ابتدایی مدرسه می توانند تفاوتهای بسیاری را از سایرین نشان دهند اما این تفاوتها در سالهای بعد به شکلی در می آید که انها نیز با کودکان عادی یکسان می شوند.
 
هوش افراد بزرگسال هم با گذشت زمان بالا نمی رود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد که یادگیری روشهای جدید و یا حل کردن انواع پازل ها می تواند توانایی های مغز را بالا ببرد اما هیچیک از این راهها همیشگی نبوده و هرگز تنوانسته اند نمرات تست هوش فرد را بالا ببرند. در نهایت نتیجه آن است که نمره تست هوش شما شما تغییرناپذیر است و فرقی نمی کند که شما چقدر درس بخوانید و معلوماتتان را بالا ببرید.اما این به معنا هم نیست که نتوانید هوش خود را بالا ببرید. تست آی کیو در واقع تنها راهی بسیار مفید برای اندازه گیری جنبه هایی از هوش است.
 
بسیاری از منتقدان معتقدند که این تست نمی تواند قدرت خلاقیت, توانایی های اجتماعی , دانش و معرفت را اندازه گیری کند. ارزش این تست تنها به آن است که می تواند توانایی های کلی را که به اندازه هوش ربط پیدا می کند را ارزشیابی کند. گرچه مثال های بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که دارای نمره بالای تست آی کیو هستند توانسته اند در داشنگاه و محیط کار خود موفق باشند اما نمونه های بسیاری هم وجود دارند که عکس این موضوع را ثابت می کنند.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
سیستم عدد نویسی رومی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 2=1
هوش (IQ) چیست؟
جدول ضرب هگزادسیمال
اتحادهای ریاضی