شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ 5522 0 3

مغز نوجوانان در دوران بلوغ هنوز حالت تغییرپذیر داشته و بخش‌های مغزی مرتبط با انواع مختلف هوش نیز از همین ویژگی برخوردارند که با رشد مهارت‌های خاص در نوجوان، بالا و پایین می‌روند.

ضریب هوشی نوجوانان در دوران بلوغ تغییر می‌کند

دوران بلوغ در نوجوانان با پستی و بلندی‌های بسیار در حالات عاطفی و هورمونی این گروه همراه بوده و اخیرا محققان دریافته‌اند که هوش نیز از این امر مستثنی نیست. طبق پژوهش دانشمندان، مغز نوجوانان در دوران بلوغ هنوز حالت تغییرپذیر داشته و بخش‌های مغزی مرتبط با انواع مختلف هوش نیز از همین ویژگی برخوردارند که با رشد مهارت‌های خاص در نوجوان، بالا و پایین می‌روند.
 
کتی پرایس از دانشگاه کالج لندن اظهار کرد: ما در پژوهش‌های خود در مورد میزان ضریب هوشی نوجوانان در هر دو حوزه شفاهی و غیرشفاهی با تغییراتی طی یک دوره سه تا چهار ساله روبه‌رو شدیم. ما بر این باوریم که برخی از این تغییرات باید با توانایی مرتبط باشند؛ چرا که این امر با تغییرات در ساختار مغزی مرتبط هستند.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، ضریب هوشی (IQ)، طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها را از حافظه تا صلاحیت کلامی و درک دیداری دربر دارد. از IQ همچنین برای پیش‌بینی نتایج آموزشی، دستاوردهای بیشتر و دورنمای شغلی استفاده می‌شود. پیش از این محققان بر این باور بودند که میزان ضریب هوشی در تمام عمر ثابت باقی می‌ماند.
 
محققان با بررسی و اسکن مغز 33 نوجوان سالم و ضریب هوشی آنها در سنین مختلف 14 تا 20 سالگی متوجه تغییراتی در میان برخی از آنها شدند. تحقیقات آنها نشان داده که حتی افرادی که از میزان ضریب هوشی پایینی برخوردار بودند، ممکن است بتوانند پیشرفت کنند.
 
محققان همچنین دریافتند که با بالا یا پایین رفتن میزان ضریب هوشی در این نوجوانان، اندازه مغزی نیز در دو ناحیه تغییر می‌کند. با رشد ضریب هوشی شفاهی، ساختارهای مغزی که با سخن گفتن فعال می‌شوند، تغییر کرده و با تغییر ضریب هوشی غیرشفاهی، ساختارهای مغزی مرتبط با حرکات انگشت تغییر می‌کردند. پیش از این تحقیقات نشان داده که این گونه تغییرات مغزی ممکن است در زمان استفاده بیشتر از یک ناحیه مغز، در بزرگسالان نیز اتفاق بیفتد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
هوش مصنوعی و شناسایی آثار هنری تقلبی
دومین دوره مسابقات ملی دانشجویی و دانش آموزی دومینو برگزار شد
«مریم میرزاخانی» با رفتنش بار دیگر تیتر یک روزنامه‌ها شد
مدیرعامل OpenAI: کمی از چت جی‌پی‌تی می‌ترسیم!
تبریک سال 2024 (سال اژدها)
خراسان جنوبی رتبه نخست هوشمند سازی مدارس را کسب کرد
هوش کودکان والدین سیگاری ضعیف تر است