شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ 5899 0 3

چگونه به سوالات رایج کودکانمان پاسخ دهیم.

سوال های عجیب کودکان را اینگونه جواب دهید

تنها چیزی كه بچه‌ها را خسته نمی‌كند، سوال كردن است. همه چیز برای كودكان حكم معما را دارد معمایی كه خودشان از پاسخ دادن به آن عاجزند و برای همین دست به دامن بزرگ‌ترها می‌شوند. غافل از اینكه همین سوالات گاهی بزرگ‌ترها را حسابی گیج می‌كند.
 
به خصوص اگر این سوال‌ها علمی باشد. همان پدر و مادری كه همیشه دوست داشتند فرزندشان فردی عاقل بار بیاید  حالا در جواب دادن به پرسش او ناتوانند. نگران نباشید، این مشكلی است كه تقریبا بیشتر والدین با آن دست به گریبان هستند. در این جا برخی پرسش‌های رایج كودكان و نحوه پاسخ‌ به آنها را با شما مرور می‌كنیم.
 
چرا دایناسورها دیگر وجود ندارند؟
به فرزندتان بگویید 65 میلیون سال پیش یك  شهاب آسمانی با زمین برخورد كرد و همه چیز را در زمین تغییر داد. دایناسورها كه نمی‌توانستند با این تغییرات كنار بیایند از بین رفتند و جایشان را حیوانات دیگری گرفتند كه می‌توانستند با آب و هوای جدید زندگی كنند.
 
آنچه شما باید بدانید این است كه دایناسورها می‌توانند كودكان را با مفاهیم گسترده‌تر علمی مواجه كنند. پس از این فرصت استفاده كنید و با او درباره این مسائل صحبت كنید.
 
چرا زبان‌‌های مختلفی در دنیا وجود دارد؟
به فرزندتان بگویید هزاران سال قبل، مردم در جوامع مختلف در سراسر دنیا که دور از هم زندگی می‌کردند، كلمات مخصوص خودشان را اختراع كردند تا با هم صحبت كنند. به همین دلیل امروز مردمی از یك منطقه به یك زبان صحبت می‌كنند و افرادی از مناطق دیگر به زبانی دیگر. زبان نیز در طول زمان تكامل پیدا كرده است به طوری كه اگر صحبت‌های فردی را كه 500 سال پیش انگلیسی حرف می‌زده، بشنوی به سختی می‌توانی آن را درك كنی.
 
آنچه شما باید بدانید این است كه می‌توانید به كودك كمك كنید فرهنگ‌ها و زبان‌های دیگر را بیاموزد. به فرزندتان یادآوری كنید كه شاید از نظر مردمان دیگر هم حرف زدن ما عجیب باشد و به او برخی واژه‌هایی كه از زبان دیگر استفاده می‌كند بازگویی كنید مثلا پاستا كه ایتالیایی است.
 
چرا این مرد بی‌خانمان است؟
به فرزندتان بگویید من خوشحالم که تو این را متوجه شدی. دلایل زیادی برای بی‌خانمانی مردم وجود دارد. شاید کارشان را از دست داده باشند و... در هر صورت ما باید به آنها احترام بگذاریم و اگر می‌توانیم با کارهایی مانند جمع‌آوری لباس گرم به آنها کمک کنیم.
 
آنچه شما باید بدانید این است که بچه‌ها دید وسیعی درباره نحوه زندگی ندارند و فکر می‌کنند همه مانند آنها زندگی می‌کنند. آنها شفقت شگفت انگیزی دارند و بنابراین بهتر است یک فکر بکر درباره کمک به این قبیل افراد به کمک کودک‌تان بکنید.
 
چرا برخی قسمت‌های بدن‌مان را می‌پوشانیم؟
به فرزندتان بگویید به طور كلی از انسان‌ها انتظار می‌رود همیشه به‌خصوص در انظار، جسم برهنه خود را از دیگران پوشیده و محفوظ نگه دارند. با توجه به سن كودك با او درباره تما‌س‌های خوب و زشت به گفتگو بپردازید. به او بگویید كه جسم او متعلق به اوست و حق مسلم اوست كه آن را پوشیده و محفوظ نگه داشته و بدون رضایت و خواست او هیچ‌كس حتی پدر و مادر و سایر نزدیكان حق ندارند اندام او حتی دست و صورتش را لمس كنند. كودك خود را توجیه كنید كه اگر كسی بدون رضایت او یا به اجبار قصد لمس جسم او را كند یا به هر دلیلی باعث آزار و ناراحتی او شود، او وظیفه دارد از این عمل امتناع و اجتناب كرده و موضوع را با والدین خود در میان بگذارد.
 
آنچه شما باید بدانید این است كه این بهترین فرصت برای نگرش طبیعی شما به اندام بدن است. از این فرصت استفاده كنید و به كودك‌تان برخی محدویت‌‌های بدنش را توضیح دهید.
 
چرا مردم مریض می‌شوند؟
به فرزندتان بگویید دلیل آن میکروب است. این موجودات کوچک از طریق هوایی که تنفس می‌کنیم یا غذایی که می‌خوریم وارد بدن می‌شوند و اغلب اوقات هم ما را بیمار نمی‌کنند اما گاهی وقت‌ها بدن ما نمی‌تواند با آنها مبارزه کند و بنابراین ما مریض می‌شویم. اما خوشبختانه استراحت و مصرف دارو می‌تواند به بهبود بیماران کمک کند.
 
آنچه شما باید بدانید این است که بین شرایط رایج مانند سرماخوردگی و بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان تمایز قائل شوید و عادات سالمی مانند شستن دست‌‌ها را در او ایجاد کنید و به او بگویید این کار باعث زدودن میکروب‌ها می‌شود.
 
چرا بعضی از بزرگ‌ترها وقتی خوشحالند گریه می‌کنند؟
به فرزندتان بگویید وقتی بچه‌ها خوشحال می‌شوند بالا و پایین می‌پرند اما بزرگ‌ترها احساسات پیچیده‌‌تری دارند و وقتی بسیار خوشحالند  ممکن است کمی هم غمگین باشند.
 
آنچه شما باید بدانید این است که کودکان طیف وسیعی از احساسات را ندارند و بنابراین این مفهوم می‌تواند آنها را دست‌پاچه کند. به این ترتیب می‌توانید کودک را تشویق کنید که احساساتش را بیان کند.
 
چرا آسمان آبی است؟
به فرزندتان بگویید نور خورشید از رنگ‌های زیادی تشکیل شده(رنگین کمان)، اما زمانی که به ذرات هوا برخورد می‌کند ما فقط رنگ آبی را می‌بینیم.
 
آنچه شما باید بدانید این است که اگر کودک چنین سوالی کرد باید خودتان را برای سوال‌های علمی دیگر او نیز آماده کنید و بنابراین برای آنکه او را به آنچه پرسیده علاقه‌مند کنید بهتر است از وسایل کمک آموزشی استفاده کنید.
 
چرا کودک همسایه بیشتر از من اسباب بازی دارد؟
به فرزندتان بگویید این بستگی به بزرگ‌ترها دارد که با پول‌هایشان چه کار کنند و شاید همسایه ما ترجیح می‌دهد بیشتر از ما برای فرزندش اسباب بازی بخرد اما در عوض ما کارهایی انجام می‌دهیم که خانواده را شادتر می‌کند.
 
آنچه شما باید بدانید این است که بهتر است از این فرصت استفاده کنید و درباره مفهوم پول بیشتر با او صحبت کنید از کجا می‌آید و خانواده چطور آن را پس انداز یا خرج می‌کنند. برای او توضیح دهید که هر چیزی هزینه‌ای دارد و بعد درباره تفاوت خواستن و نیاز با او صحبت کنید.
 
 چرا باید کودک همسایه را برای تولدم دعوت کنم؟
به فرزندتان بگویید  اگر این کار را نکنی ممکن است او ناراحت شود و ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که نسبت به دیگران مهربان باشیم. تو مجبور نیستی با همه صمیمی باشی اما تصور کن که چه احساسی داری اگر او مهمانی داشته باشد و همه را دعوت کند به جز تو.
 
آنچه شما باید بدانید این است که بچه‌ها در سنین پیش دبستانی می‌توانند گروه تشکیل دهند و دیگران را از عضویت آن محروم کنند اما مبارزه با این رفتار تاثیر عمده‌ای در پیشگیری از این رفتار دارد.
 
چرا من نمی‌توانم مثل شما شب‌ها تا دیر وقت بیدار بمانم؟
به فرزندتان بگویید بدن و مغز شما بعد از یک روز پر فعالیت به استراحت بیشتری نیاز دارد. از آنجا که تو خیلی بیشتر از بزرگ‌ترها فعالیت می‌کنی و در حال یادگیری هستی باید بیشتر استراحت کنی. با زود خوابیدن بدن و مغز تو در طول روز بهتر کار می‌کند.
 
آنچه شما باید بدانید این است که محققان معتقدند استراحت در بهبود فعالیت‌های فکری بسیار موثر است و وقتی کودکان کمتر از 10 ساعت استراحت می‌کنند یادگیری‌شان کاهش می‌یابد.
منبع
سلامت 118
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
سیستم عدد نویسی رومی
روش بازی شطرنج در کامپیوتر
زندگینامه بزرگان روان شناسی: هرمان ابینگهاوس
هندسه های نااقلیدسی
باهوش یا نابغه؟
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2