جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ 4068 0 2

درباره ذهن مه آلود یا مغز ابری چه می دانید؟!

راه های دور زدن حواس پرتی های روزمره

نمی دانید تلفن همراهتان کجاست؟ دقایق بسیاری از روز را مشغول گشتن دنبال کلیدها و سایر لوازم شخصی خود بوده و از این بابت عصبانی هستید؟ به جایی می روید و بعد با خودتان فکر می کنید که چرا آنجا رفته اید؟ متخصصان چنین مسئله ای را «ذهن مه آلود» یا «مغز ابری» می نامند و می گویند بسیاری از افراد امروزه از این مشکل رنج می برند. اینجا به شما می گوییم که چگونه با این مسئله کنار بیایید.
 
● خاموش کنید، حتی برای ۱۰ دقیقه
به مغزتان رژیم بدهید
دکتر مانوئل نوایرز، متخصص روانشناسی تربیتی در دانشگاه نوادا می گوید: حواس پرتی یا توجه به مسائل دیگر اصلی ترین دلیل اینگونه مشکلات است و این روزها خیلی هم زیاد شده، مثلا می خواهید در جمعی حرف بزنید، دهانتان را باز می کنید اما بعد یادتان نمی آید که چه می خواستید بگویید، شاید علت این باشد که تنها چند ثانیه قبل به تلفن همراه تان نگاه کرده اید... یا مثلا رئیستان در مورد پرونده ای که به شما داده، سؤال می کند و گیج می شوید که چه جوابی به او بدهید، زیرا تا ثانیه هایی پیش مشغول چک کردن ای میل هایتان بوده اید، در واقع این پرت شدن حواس از یک موضوع، یکی از علت های اصلی گیجی و حواس پرتی است.
 
▪ اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟
دکتر نوایرز می گوید: فقط ۱۰ دقیقه در هر روز، خودتان را از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه، لپ تاپ و بازی ها و ضبط صوت تان دور کرده و آنها را خاموش کنید. بعد روی یک کاغذ همه مسائل مهم را که باید به خاطر بسپارید، بنویسید و این کاغذ را همراه خودتان همه جا ببرید و چندین بار در طول روز به آن نگاه کنید، می توانید با خودتان شرط کنید که فقط روزی ۲ یا ۳ بار ای میل هایتان را چک کنید و تلفن همراه تان را از خودتان دور نگه دارید تا وسوسه نشوید که هر دقیقه آن را چک کنید.
 
● اسمش را صدا بزنید
مغزتان را تمرین دهید

همیشه چیزهایتان را گم می کنید و اسم افراد آشنا را به خاطر نمی آورید؟ دکتر لیندا بلیر، متخصص روانشناسی و نویسنده کتاب «از خودتان در مقابل اضطراب دفاع کنید» می گوید: این مسئله ناشی از عدم تمرکز و توجه است. اگر کلیدهایتان را گم می کنید ناشی از آن است که لحظه ای که آن را در جایی گذاشته اید دقت نکرده اید که کجا می گذارید. اگر اسم کسی را به خاطر نمی آورید، به این دلیل است که زمانی که با این فرد ملاقات کرده اید ذهنتان را وارد این تلاش نکرده اید که اسم او را به خاطر بسپارید.
 
▪ اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟
دکتر بلیر یادآور می شود: یکی از ساده ترین کارها در خانه تان این است که جای خاصی را برای کلیدها، تلفن همراه و سایر لوازم شخصی تان در نظر بگیرید و همیشه آنها را همان جا بگذارید. در مورد سایر مسائل هم باید ذهنتان را به طور مرتب تمرین دهید تا بتواند عملکرد مناسب داشته باشد، برای مثال اگر کسی به نام فلورانس به شما معرفی می شود، در چند جمله اول سعی کنید مرتب نام او را تکرار کنید، مثلا بگویید افشین، خوشحالم که با تو آشنا شدم... افشین، کار تو چیست؟ شاید این طرز حرف زدن کمی عجیب به نظر برسد اما در عوض باعث می شود شما اسم آن فرد را به خاطر بسپارید.
 
● اکسیژن برسانید
مغزتان را بیدار کنید

مغز شما برای عملکرد مناسب به اکسیژن احتیاج دارد. دکتر بلیر می گوید: وقتی خسته هستید، تنفس شما عمیق نیست و در نتیجه میزان اکسیژنی که از طریق خون به مغز می رسد کاهش می یابد و این روی عملکرد مغز تاثیر می گذارد. همین موضوع ساده می تواند باعث «ذهن مه آلود» شود. حالت مشابه دیگر اضطراب و ناراحتی است که باعث می شود تنفس به صورت ایده آل انجام نشود و فرد تند تند و غیرعمیق نفس بکشد یا تنفس خود را حبس کند، نتیجه همه این حالت ها، نرسیدن اکسیژن به مغز است.
 
▪ اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟
دکتر بلیر راه حل خوبی دارد: ورزش کردن بهترین راه حل ممکن برای رساندن حد ماکزیمم اکسیژن به مغز است، اگر تازگی ها خیلی فراموشکار شده اید یک برنامه ورزشی منظم و نه خیلی سخت و طاقت فرسا، برای خودتان تدارک ببینید، حتی می توانید یک برنامه پیاده روی چنددقیقه ای روزانه در نظر بگیرید و بعد از مدتی متوجه شوید که ذهنتان چقدر شفاف تر و دقیق تر شده است.
منبع
سلامت
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
سیستم عدد نویسی رومی
آزمون های وکسلر
اتحادهای ریاضی
تست هوش فضایی: چند مکعب می توانیم بسازیم؟
اختلال یادگیری از تعریف تا درمان
تعریف هوش از دیدگاه بزرگان روان شناسی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
اختلالات ریاضی و راه های درمان آن