شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳
جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ 2811 0 1

محققان دانشگاه کمبریج در تحقیقی دریافتند که مغز چطور به بدن برای سوزاندن چربی و تنظیم مصرف انرژی در برابر میزان کالری دریافتی فرمان می‌دهد.

محققان دانشگاه کمبریج دریافتند

نحوه فرماندهی مغز برای تنظیم اشتها

محققان دانشگاه کمبریج در تحقیقی دریافتند که مغز چطور به بدن برای سوزاندن چربی و تنظیم مصرف انرژی در برابر میزان کالری دریافتی فرمان می‌دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، بسیاری از افراد از چاقی خود ناراحت هستند و برای رسیدن به اندامی متناسب و همچنین پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی اقدام به پیروی از رژیم‌های غذایی مختلف می‌کنند.
 
در رابطه با این رژیم‌ها بسیاری از افراد هستند که نمی‌توانند به وزن دلخواه خود برسند و رژیم را نیمه‌کاره رها می‌کنند. حال محققان دانشگاه کمبریج متوجه شده‌اند مغز انسان نیز این روند را دوست ندارد و با تغییر مداوم در رژیم غذایی مخالف است. به همین دلیل به بدن فرمان می‌دهد که سوزاندن چربی را متوقف کند و در پاسخ به کمی کالری دریافتی، مصرف انرژی را در بدن کاهش می‌دهد.
 
بسیاری از افراد با اصطلاح رژیم گرفتن یو- یویی آشنا هستند، خصوصا کسانی که چندین رژیم را تجربه کرده و نتیجه نگرفته‌اند. محققان دانشگاه کمبریج به سراغ عوامل پنهان دخیل در این موضوع رفتند تا ببینند دلیل این عدم موفقیت‌ها در کجاست.
 
دکتر "کلمنس بلوت" (Clémence Blouet) محقق ارشد این پروژه گفت: ما از قبل می‌دانستیم که مغز به عنوان ترموستات کالری بدن عمل می‌کند اما نحوه تصمیم‌گیری برای سوزاندن کالری غداهای خورده شده تا به حال به صورت یک راز باقی مانده بود.
 
تیم تحقیقاتی با بررسی نورون‌های موجود در هیپوتالاموس مغز که مسئول تنظیم اشتها هستند متوجه شدند زمانی که این نورون‌ها فعال می‌شوند حس گرسنگی به انسان دست می‌دهد و با از کار افتادن آنها حس بی‌اشتهایی به انسان دست می‌دهد.
 
با توجه به اینکه دمای بدن نشان‌دهنده میزان انرژی مصرفی در بدن است، محققان با دستکاری ژنتیکی روی موش‌ها عملکرد این نورون‌ها را تغییر دادند و متوجه شدند زمانی که نورون‌ها فعال هستند اما غذایی در دسترس نیست، میزان مصرف انرژی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. با توجه به اینکه این مکانیسم برای محافظت از انسان برای بقای بیشتر و مبارزه با کمبود غذایی است اما انسان امروزی از آن به عنوان سدی برای کاهش وزن یاد می‌کند.
 
احتمالا در آینده محققان باید به فکر روش‌هایی باشند که بتوانند عملکرد این نورون‌ها را تحت کنترل بگیرند تا بتوانند در زمانی که نیاز به چربی‌سوزی وجود دارد، نورون‌ها مانع نشوند. نتایج این تحقیق در نشریه علمی eLife منتشر شده است.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
رابطه
تهران در تدارک کنفرانس امنیت شهر هوشمند
هوش مصنوعی مایکروسافت متن های ناخوانا را خواندنی می کند
مغز ما چیزهایی را می بیند که خودمان نمی بینیم
باز آمد بوی ماه مدرسه بوی بازی های راه مدرسه
تقویت عملکرد مغز با خواب عمیق
گردهمایی ریاضیدانان ایران در دیار هگمتانه برگزار می‌شود
پرتاب اولین موشک هوش مصنوعی جهان به تعویق افتاد