چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ 2847 0 1

محققان شرکت ان‌ای‌سی ژاپن و موسسه فناوری توکیو از هوش مصنوعی برای بالا بردن وضوح تصاویری که در شرایط بد آب و هوایی گرفته شده استفاده کردند.

بهبود وضوح تصاویر با کمک هوش مصنوعی

محققان شرکت "ان‌ای‌سی"(NEC) ژاپن و موسسه فناوری توکیو از هوش مصنوعی برای بالا بردن وضوح تصاویری که در شرایط بد آب و هوایی گرفته شده استفاده کردند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دوربین‌های تصویربرداری قدیمی توانایی ثبت تصاویری با وضوح بالا را در شرایطی مانند هوای بارانی، مه و کمبود نور ندارند به همین دلیل این محققان از هوش مصنوعی بهره گرفتند تا به طور خودکار تصاویر قابل مشاهده و واضح را با تصاویر مبهم و غیر واضح ترکیب کنند و به طور چشمگیری وضوح تصاویر را افزایش دهند.
 
تصاویر غیرقابل مشاهده مانند آن دسته از تصاویری که توسط دوربین‌های حرارتی یا اشعه ایکس گرفته می‌شوند، در گذشته در برخی زمان‌ها برای ترکیب با عکاسی سنتی و برای اهدافی مانند نظارت بر شرایطی که در آن نور کم بوده و شرایط بد آب و هوایی استفاده می‌شده‌اند. در گذشته این روش به صورت دستی انجام می‌شده اما در حال حاضر و با بهره گیری از هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام خواهد می‌شود.
 
در حال حاضر محققان راهی را برای استفاده از هوش مصنوعی توسعه دادند که به طور خودکار این تصاویر قابل مشاهده و غیرقابل مشاهده را با یکدیگر ترکیب کرده و تصاویری با وضوح بالا ایجاد می‌کند. این فناوری جدید با بررسی هر تصویر و میزان وضوح آن به طور خودکار بهترین نقاط هر تصویر را گرفته و ویژگی‌های زیست محیطی و موانع آن را مورد بررسی قرار می‌دهند.
 
از کاربردهای بالقوه این فناوری می‌توان به استفاده در سیستم‌های امنیتی برای کمک به مشاهدات در شب و دستگاه‌های بازرسی زیرساختی که برای تشخیص اختلالات و مسائلی مانند ترک خوردگی و شکاف در  ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می‌شوند، اشاره کرد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
افزوده شدن هوش مصنوعی به بازی سوپرماریو
داروهای تقویت هوش، ما را باهوش تر نمی کنند
ایجاد مقطع ارشد
رتبه 13 جهانی ایران در حوزه هوش مصنوعی در سال 2013
مصرف زیاد قند به حافظه آسیب می‌زند
با جنین صحبت کنید تا کلمات شما را به یاد بسپارند
برگزاری همایش کاربردهای ریاضی با حضور پروفسور اسمعیل بابلیان