يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ 3424 0 2

بیش از یک هزار تن از متخصصان جهان ازجمله 'استفان هاوکینگ' کیهان شناس و فیزیکدان انگلیسی در نامه ای نسبت به خطرات ناشی از سلاح های خودکار هوشمند که به آنها 'ربات های قاتل ' گفته می شود، هشدار دادند.

احتیاط در استفاده از هوش مصنوعی:

هشدار بیش از یک هزار محقق و دانشمند در مورد خطرات 'ربات های قاتل '

بیش از یک هزار تن از متخصصان، محققان و دانشمندان جهان ازجمله 'استفان هاوکینگ' کیهان شناس و فیزیکدان انگلیسی در نامه ای نسبت به خطرات ناشی از سلاح های خودکار هوشمند که به آنها 'ربات های قاتل ' گفته می شود، هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، این متخصصان و دانشمندان در نامه سرگشاده ای که روز سه شنبه در تارنمای موسسه 'زندگی آینده ' ( اف ال آی ) منتشر و قرار است در اجلاس بین المللی 'هوش مصنوعی' ( ای آی ) در آرژانتین نیز ارائه شود، خواستار ممنوعیت جهانی ربات های قاتل شده اند. 
در این نامه اعتراضی در ارتباط با 'ربات های قاتل '، گفته شده است که مسابقه تسلیحاتی در مورد 'سلاح های نظامی که برخوردار از هوش مصنوعی هستند'(ای آی ) یک فکر 'بد ' بشمار می آید.
 
علاوه بر 'استفان هاوکینگ 'کیهان شناس و فیزیکدان انگلیسی، نام 'ایلان ماسک ' کارآفرین و مدیر اجرایی 'تسلا' ،' استیو وازنیاک'، مخترع و از بنیان گذاران شرکت اپل، 'نوام چامسکی ' استاد دانشگاه 'ام آی تی '، «دمیس هاسابیس» مدیر بخش هوش مصنوعی شرکت گوگل و 'دنیل دِنِت' فیلسوف آمریکایی در این نامه بچشم می خورد.
 
این محققان در این نامه، یادآوری کردند: ربات های قاتل در حال حاضر موضوع بحث های زیادی است و ضمن اینکه اخیر در کمیته های سازمان ملل مورد بحث و در جریان این گفت وگوها احتمال ممنوعیت برخی از سلاح های خودکار موردتوجه قرار گرفت. در این نامه درخواست شده است که ممنوعیت خاص بر روی استفاده از فناوری های هوشمند که می تواند در ساخت و مدیریت سلاح ها بکار گرفته شود و به طور بالقوه قادرند ' فراتر از کنترل معنادار انسانی ' عمل کنند، صورت گیرد.
 
این نامه می افزاید: در حال حاضر همان طور که بیشتر شیمیدان ها و بیولوژیست ها علاقه ای به ساخت سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی ندارد، تمامی محققان فعال در حوزه هوش مصنوعی نیز علاقه مند به ساخت سلاح های دارای هوش مصنوعی نبوده و خواهان این نیستند که دیگران نیز این فناوری را که می تواند در موارد بسیار زیادی استفاده شود، لکه دار کنند.
 
این برای دومین بار در سال جاری است که موسسه 'زندگی آینده ' که در سال 2014 میلادی بنیان گذاری شده و استفان هاوکینگ از جمله اعضای آن بشمار می آید، در مورد خطرات سلاح های دارای هوش مصنوعی هشدارمی دهد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
دانش آموز ارومیه ای برنده مدال طلای مسابقات ریاضی جهان (WMI) شد
تولد یک ستاره دنباله دار به مناسبت تولد مریم میرزاخانی
رتبه یک کنکور ریاضی ۹۶: در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکرده ام
نخستین کیت آموزش ریاضی پایه دوم ابتدایی طراحی و تولید شد
بازتاب موفقیت دومین ایرانی در کسب مدال فیلدز
تبدیل عکس به ویدئو با هوش مصنوعی