سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ 4088 0 2

خلاقیت و نوآوری یکی از مهمترین نکته‌هایی است که محل کار را پویا و زنده نگه می‌دارد. بدون خلاقیت کم کم کار و محیط کار خسته کننده و یکنواخت شده و البته بازدهی هم کمتر می‌شود.

خلاقیت کلید موفقیت

روزنامه ایران ضمیمه شماره : 6002/يکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴/ یگانه خدامی

خلاقیت و نوآوری یکی از مهمترین نکته‌هایی است که محل کار را پویا و زنده نگه می‌دارد. بدون خلاقیت کم کم کار و محیط کار خسته کننده و یکنواخت شده و البته بازدهی هم کمتر می‌شود. این خستگی و یکنواختی هم به ضرر مدیران است و هم کارمندان. موفقیت بیشتر برای مجموعه، بالا بردن کارایی کارمندان و پیشرفت کاری، بدون خلاقیت اتفاق نمی‌افتد. اگر دوست دارید کارمند خلاقی باشید یا زمینه نوآوری را برای کارمندان تان ایجاد کنید این نکته‌ها را بخوانید:

- اگر مدیر هستید باید بدانید که خلاقیت با کارهای تکراری روزمره و تقلید جور در نمی‌آید. پس باید کارمندان تان را توانمند کنید تا زمینه نوآوری فراهم شود. برای اهداف مشترک برنامه‌ریزی کنید، براساس آن به کارمندان مسئولیت بدهید  و بعد آنها را در انجام کارها آزاد بگذارید. این آزادی عمل هم باعث نوآوری می‌شود و هم رضایت شغلی آنها را بالا می‌برد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به کارکنان خود اجازه می‌دهند زمان خاصی را برای کار روی پروژه‌ها و ایده‌هایشان در نظر بگیرند. این کار باعث افزایش قدرت ذهن و نیروی خلاقیت آنها می‌شود.

- مرتب به کارمندان تان یادآوری کنید که خلاقیت در کار برایتان مهم است. از آنها بخواهید که ایده‌هایشان را بگویند و از ایده‌های آنها استقبال کنید.

- لازم نیست یکدفعه از خلاقیت‌های بزرگ شروع کنید. تغییرات کوچک در کار و نحوه انجام آنها هم خلاقیت است و هم زمینه را برای نوآوری‌های بیشتر فراهم می‌کند.

- کسانی که سعی می‌کنند ایده‌ها و اطلاعات‌شان را برای خودشان نگه دارند، نمی‌توانند خلاقیت را در محیط کار ایجاد کنند. شغل شما یک کار گروهی است و موفقیت همه شما به هم وابسته است. پس ایده‌ها، برنامه‌ها و اطلاعات تان را با هم به اشتراک بگذارید.حرف‌هایی که درباره آنها می‌زنید، ایده‌های دیگران و بحث درباره آنها باعث پیشرفت شما و همکاران تان می‌شود و باعث می‌شود بتوانید بیشتر خلاق باشید.

- به هر حال هر ایده و نوآوری که موفقیت آمیز نیست. اگر شکست خوردید یا کارمندتان موفق نبود، آن را بپذیرید. شکست در کار اجتناب ناپذیر است.فراموش نکنید که برای نوآوری باید خطر کرد. باید کارکنانتان برای خطر کردن احساس امنیت کنند.

-شاید باور نکنید اما فضای کار، رنگ دیوارها و میزها و .. برخلاقیت افراد تاثیر می‌گذارد. پس فضای کاری تان را دلپذیر کنید. عکسی از همسر و فرزندتان روی میز بگذارید. اگر مدیر هستید اجازه بدهید کارمندان تان درباره رنگ و شکل محیط کارشان نظر بدهند و حتما به نظرات‌شان توجه کنید. در محیط کاری سرد و بی‌روح انتظار کارمندان خلاق را نداشته باشید.

-چرا از خانواده کمک نمی‌گیرید؟ درباره پروژه جدیدتان با آنها صحبت کنید و از آنها بخواهید اگر نکته ای به ذهن شان می‌رسد به شما بگویند.شاید یک نکته یا ایده کوچک باعث یک نوآوری موثر در کار شما شود.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 2=1
مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه
تاثیر رنگهای مختلف روی حافظه