سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳
سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ 6652 0 3

خانواده‌‌هایی که از محبت سیراب هستند فرزندانی با هوش بالا تربیت می‌کنند.

افراد باهوش چه خصوصیاتی دارند؟

دکتر ربابه غفار‌تبریزی روانشناس بالینی/ گزارش از الهام رضایی
 
در دنیای رقابتی امروز داشتن هوش بالا به افراد کمک می‌کند تا زندگی راحتی داشته و رفتاری هوشمندانه از خود نشان دهند. باید گفت که در تعاریف کاربردی، هوش پدیده‌ای است که از طریق تست‌های هوش سنجیده می‌شود و شاید علمی‌ترین تعریف برای آن نیز همین باشد. اگر علاقه دارید که بدانید داشتن هوش بالا به چه میزان بر روی فعالیت افراد اثرگذار بوده و باید چه شرایطی فراهم کرد تا کودکی باهوش داشته باشیم لازم است: با خانواده خود دوست باشید
 
دکتر ربابه غفار تبریزی روانشناس بالینی اینچنین می گوید:
قبل از هر‌چیزی باید گفت انسانهای موفق کسانی هستند که در دامن یک خانواده با‌محبت، آرام و دارای امنیت رشد یافته‌اند و به طور کلی از محبت خانوادگی سیراب باشند. والدینی که روابط گرم و خوبی را با هم داشته باشند و از تحقیر، توهین و تنبیه فیزیکی فرزندان به دور هستند، به مراتب فرزندان باهوش‌تری خواهند داشت و بالطبع آن دارا‌ بودن هوش بالا باعث موفقیت افراد در هر زمینه‌ای می‌شود.
 
برای داشتن هوش بالا و کسب موفقیت داشتن ثروتی کلان مهم نیست، بلکه با همان رفاه متوسط نیز می‌توان به قله‌های موفقیت دست یافت.
 در توصیه به والدین باید گفت از ابتدا برای آینده شغلی و تحصیلی فرزند خود تعیین و تکلیف نکنند، بلکه لازم است مطابق با استعداد و علائق او امکانات آموزشی لازم را در اختیارش قرار دهند.
 
IQ یا EQ کدام مهم‌تر است؟
IQ یا همان بهره‌هوشی سالهاست که به‌ صورت آزمون مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نشان از توانایی و هوش هر فرد در نقابل جمعیت جهان است.
 این هوش برای کلاس‌های فرهنگی قابل استفاده نبوده و تنها برای کشور‌های صنعتی و سطح متوسط فرهنگی کاربرد دارد. همچنین به‌وسیله IQ نمی‌توان هوش کودکان را سنجید.
 
EQ نیز بخشی از هوش عمومی است که به روابط افراد اشاره دارد، به این معنا که افراد برای کسب هر‌ چه بیشتر موفقیت‌های شغلی و بهبود روابط اجتماعی‌شان باید EQ یا هوش هیجانی بالایی داشته باشند. چرا که به این طریق قادر به خواندن عواطف دیگران بوده و می‌توانند شخصیت و نوع رفتار با آنها را شناسایی کنند.
 
نخبه‌ها با افراد معمولی چه فرقی دارند؟
افراد نخبه کسانی هستند که به لحاظ ژنتیکی و سرشتی دارای هوش ویژه‌ای بوده و با فراهم بودن شرایط علمی و فرهنگی موفقیتشان دوچندان گشته است. گفتنی است که ضریب هوشی معمولی عدد صد بوده که این میزان برای نخبگان عددی بین 130 تا 160 می‌باشد.
 
راهی ساده برای تقویت ذهن نوزادان
دکتر مهناز شریفیان، روانشناس کودک می گوید: در یک سال اول زندگی هر فرد مادران نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند به طوریکه با نوازش، ماساژ بدن کودک و در آغوش کشیدن آنها به افزایش ضریب هوشی‌شان کمک کرده و باعث می‌شوند تا در بزرگسالی شخصیت متعادل‌تری داشته باشند. 
کف دست نوزاد نقشه دوم شناختی مغز اوست که با تحریک شدن مسیر‌های عصبی جدیدی در مغز کودک به وجود آمده و باعث بالا رفتن ضریب هوشی وی می‌شود.
 

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
عدد اردینال چیست؟
زندگینامه بزرگان ریاضی: علی‌اکبر عالم‌زاده
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه
طنز ریاضی: اثبات 2=1
سیستم عدد نویسی رومی