جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ 7268 0 23

بازی با اعداد را فراموش نکنید، جداول کن کن، که بر اساس تمرین روی توالی اعداد و محاسبات ساده ریاضی بنا شده اند، به کودکان کمک می کنند در سایر مباحث ریاضی نیز عملکرد بهتری نشان دهند.

بازی با اعداد و نقش کلیدی آن در عملکرد ریاضی دانش آموزان

شاید شما هم صحنه ای از فیلم سینمایی "مرد بارانی" را با بازی داستین هافمن و تام کروز به خاطر آورید، وقتی که هافمن در نقش یک مرد میان سال مبتلا به اوتیسم، در یک رستوران با یک لحظه خیره شدن به جعبه خلال دندان، گفت که در جعبه دویست چهل شش، خلال وجود دارد. وقتی کروز در نقش برادرش ناباوردانه از پیشخدمت رستوران پرسید که چند خلال دندان در جعبه وجود دارد، او پاسخ داد "دویست و پنجاه" و ادامه داد البته "چهار خلال از جعبه خارج شده است".!!!
 
شاید چنین دقتی در حدس زدن و شمارش اعداد در کسری از ثانیه، برای اکثر مردم عادی غیر ممکن باشد اما محققان به تازگی ادعا می کنند که تمرین حدس زدن و بازی با اعداد، نقش عمده ای در افزایش عملکرد ریاضی کودکان ایفا می کند. پژوهشگران دانشگاه الینویز در سلسله پژوهش هایی که درا ین زمینه انجام داده اند، ثابت کرده اند که حدس زدن و شمارش به صورت شهودی، عملکرد کودکان را در ریاضیات سنتی نیز افزایش می دهد.
 
در این تحقیق از کودکان خواسته می شد تعداد توپ هایی که در یک سطل قرار گرفته اند را حدس بزنند این تمرین بارها به صورت های مختلف و با اجسام و محیط های دیگر تکرار می شد، در طول زمان کودکانی که این تمرین را انجام می دادند، حدس های نزدیک تری به واقعیت می زدند و به پاسخ صحیح نزدیک و نزدیک تر می شدند. محققان دریافتند که این تمرین نه تنها دقت حدس زدن و تخمین نتیجه را در آنها بالا می برد بلکه بر عملکرد محاسباتی آنها در سایر مباحث ریاضی نیز تاثیر مثبتی برجای می گذارد.
 
در این تحقیق که توسط دانیل هایدت انجام گرفته برای نخستین بار رابطه علّی بین تمرین حدس زدن و بازی با اعداد، در افزایش عملکرد محاسباتی ریاضی دانش آموزان اثبات شده است.  هایدت دریافته وقتی کودکان این تمرین را انجام می دهند، در تمرینات ساده ریاضی، 25% بیشتر از کودکان عادی موفق هستند. در تمرینات دشوار ریاضی نیز این کودکان عملکردی حدود 15% بهتر از کودکان گروه شاهد دارند. همچنین این کودکان در یک امتحان عادی ریاضی (از کلیه مباحث درسی)، رتبه بالاتری نسبت به سایر دانش آموزانی که این تمرین را نداشته اند، کسب می کنند.
 
تحقیقات هایدت و سایر محققان، نشان می دهد که تمرین با اعداد، حتی به صورت بازی و سرگرمی، نوعی ورزش ذهنی است و کمک می کند، دقت و سرعت محاسبات ریاضی در سایر زمینه ها و مباحث ریاضی که شاید ربط مستقیمی به اعداد و توالی آنها ندارد، به طور چشمگیری افزایش یابد. بنابراین با چند تمرین ساده، موفقیت فرزندانتان را در درس ریاضی تضمین کنید:
 
- در یک سطل چند توپ کوچک بگذارید، و به آنها بگوئید حدس بزنند چند توپ در سطح قرار دارد؟
 
- در یک جعبه یکی دو مشت شکلات بریزید و بخواهید حدس بزنند چند شکلات در جعبه هست؟
 
- بازی با اعداد را فراموش نکنید، جداول سودوکو و علی الخصوص کن کن، که بر اساس تمرین روی توالی اعداد و محاسبات ساده ریاضی بنا شده اند، به کودکان کمک می کنند در سایر مباحث ریاضی نیز عملکرد بهتری نشان دهند.
 
- به کودکان کمک کنید تنها متکی بر شمردن نباشند، از ذهن خود کمک بگیرند و بدون اینکه یکی یکی با دست یا وسایل کمک آموزشی نظیر چوب خط وغیره ریاضی بیاموزند، از ذهن خود کمک بگیرند.
 
 
 
در این رابطه بخوانید:
:: اختصاصی گروه تدوین محتوای  آی هوش
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام آی هوش و درج لینک www.ihoosh.ir بلامانع می باشد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
گوشه هایی از زندگی «جان نش»، ریاضیدانی با یک ذهن زیبا
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
معرفی بازی منطقی استریمکو
نقش مسلمانان در پیشرفت ریاضیات
تعاریف و مفاهیم: قضیه چهار رنگ