شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ 3880 0 3

به نظر می رسد اساس فلسفه ذاتی آموزش و پرورش مبتنی بر این امر باشد كه همگام با گسترش علم و تكنولوژی و تحولات فكری جهان حركت كند

كندوكاو نظام آموزشی به بهانه هفته معلم

به نظر می رسد اساس فلسفه ذاتی آموزش و پرورش مبتنی بر این امر باشد كه همگام با گسترش علم و تكنولوژی و تحولات فكری جهان حركت كند. لازمه تبلور این مهم در جامعه، رشد و توسعه همه ‏جانبه فرهنگی و آموزشی است. برای تحقق تحول آموزش و توسعه آن به مكانیزم‏ هایی نیاز داریم تا بتوانیم با ایجاد علاقه و اشتیاق درونی دانش آموزان به فراگیری علم و كاربرد آن به مصلحت عامه دست یابیم.
 
یكی از مهم ترین پارامترهایی كه می‏تواند آموزش و پرورش را به اهداف اصلی كه همان توسعه فكر و تامین نیروی انسانی نزدیك كند این است كه فضای آموزش و پرورش از حالت مدیریت متمركز دولتی خارج شود زیرا اگر آموزش و پرورش به طور انحصاری در اختیار سیستم مدیریتی دولت باشد آنگاه تكثر و تنوع و همزیستی كه از مهم ترین شاخص‏های دموكراسی و دگرپذیری است و باعث پیشرفت جامعه می‏شود در كجای ارزیابی در رسیدن به اهداف نظام آموزشی قرار می گیرد؟ 
 
تجربه دیرزمان تاكنون، اثبات كرده است كه آموزش و پرورش صرفا دولتی كه بر همه ابعاد كاری آن سیطره داشته باشد در رسیدن به ابتدای اهداف خود كامیاب نبوده بلكه مردمی‏شدن آموزش و پرورش به معنای مشاركت آنها در برنامه ‏ریزی و استفاده از همه صاحبنظران و باز كردن فضای نقادی باعث متكثر و پویا شدن جوامع خواهد بود و این امر خود پایان‏دادن مهم ترین معضل آموزش و پرورش كه همان نفوذ حوزه های سیاسی و ایدئولوژیك و حوزه های دولتی در آن دستگاه است را نوید می دهد و آنگاه می‏توانیم امیدوار باشیم كه فضای مطلوبی ایجاد شود كه نظام آموزشی بتواند به عنوان یك نهاد تاثیرگذار در رسالت خطیر خود یعنی ارتقای فرهنگی و علمی جامعه، برنامه‏ریزی و تصمیم‏گیری كند. صد البته مردمی‏شدن آموزش و پرورش هیچ منافاتی با مسوولیت دست اندركاران و دولت در فراهم ساختن امكانات و لوازم تحصیل همه دانش‏آموزان ایرانی (تحصیل رایگان) ندارد.
 
    از سویی توجه به این مهم لازم است كه غیر از شاخص مهم مشاركت مردم و صاحبان ‏اندیشه در امور آموزش و پرورش پارامتر مهم دیگری كه به بالندگی هرچه بیشتر نظام آموزشی كمك خواهد كرد و اما تاكنون غفلت و بی‏توجهی فراوانی در این عامل مهم صورت گرفته است، نقش ماهیت وجودی معلم بر تمامی ابعاد اجتماعی و اقتصادی و مهم تر از همه تربیتی و شخصیتی جامعه است. نظام‏های آموزشی پیشرو و موفق دنیا دریافته‏اند كه پرداختن به پیشرفت همه‏جانبه آموزش و پرورش بدون درنظرگرفتن سایر سیستم عوامل درونی آن به ویژه عامل مهم معلم راه به جایی نمی‏برد. لازم است بدانیم كه همه صاحبنظران در حوزه تعلیم و تربیت با وجود همه وجه‏ممیزهای فكری و اختلاف‏ نظر در امور سیاسی و اجتماعی، اما بر یك امر اتفاق نظر دارند كه هر جامعه‏یی در ابعاد مهم سیاسی، اقتصادی، تربیتی و فرهنگی بیشترین تاثیرپذیری را از آموزش و پرورش دریافت می كند. اما متاسفانه ساختار آموزشی و پرورشی ما در این مورد قابل دفاع نیست. یكی از راهكارهای مهم خارج ‏شدن از این مشكل می‏تواند ایجاد سندیكاها و اتحادیه ها و كانون‏های صنفی باشد. با وجود این سازمان های دموكراتیك غیردولتی، سیستم مدیریتی كشور به بالندگی و كارآمدی نظام آموزشی و بهره‏وری هرچه بیشتر نایل می شود.
 
    درضمن یادآوری این نكته منزلت و جایگاه واقعی معلم را بیش از پیش مبرهن می كند كه تا وقتی كرامت و منزلت و نیازهای طبیعی آنها در جامعه جدی گرفته نشود و فقط به این امر اكتفا شود كه در هر سال برای رفع مسوولیت از طرف دست اندركاران به عنوان تجلیل از معلم درباره او صحبت شود و همچنین تا هنگامی كه این قشر اثرگذار فرهنگی و تربیتی جامعه ما فرصت پیدا نكند تشكل‏های صنفی و حرفه‏ یی خود را به وجود آورد و در تصمیم‏گیری‏های آموزش و پرورش مشاركت فعال و مستمر داشته باشند یاددادن، یادگیری و گسترش علم و فرهنگ و ادب تغییر نخواهد كرد و كیفیت كنونی همچنان نامطلوب خواهد ماند و پاسخگوی نیازها و انتظارات جامعه نیست اما همچنان امیدواریم كه با سپردن وظایف خطیر نظام آموزش و پرورش به افراد شایسته ‏تر و با آیتم‏های علمی بالاتر و مدیرانی با تخصص‏ های كافی گامی مهم و نو در اداره نسل حاضر برداریم. 

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
استفاده از اوقات فراغت برای تربیت تفکر خلاق
سیستم عدد نویسی رومی
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!