شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ 4349 0 2

برای تنظیم چرخه خواب کودک به راهکارهای زیر توجه کنید

نكاتی درباره سازگاری كودكان با بهار

با آغاز فصل بهار نور زیادی به زمین سرازیر می شود اما بهار فصلی است که برنامه ریزی خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. از یک سو طولانی شدن ساعت روز باعث می شود والدین زمان زیادی را با کودک شان در بیرون از خانه صرف کنند و از سوی دیگر کودکان با آغاز فصل بهار یک ساعت دیر به رختخواب می روند و این مساله با بر هم زدن چرخه تنظیم خواب، مشکلاتی ایجاد می کند.
 
برای تنظیم چرخه خواب کودک به راهکارهای زیر توجه کنید:
 
    قبل از تغییر زمان و آغاز فصل بهار، به تدریج از کودک بخواهید به رختخواب برود.شش روز قبل از تغییر زمان از کودک بخواهید 10دقیقه زودتر به رختخواب برود.این فرایند کمک خواهد کرد تا ساعت بیولوژیک بدن کودک به صورت خودکار عمل کند و با تغییر زمان، او یک ساعت زودتر به رختخواب برود.

    زمان خواب را به صورت روزانه تنظیم کنید. گاهی کودکان وسوسه می شوند قبل از خواب کتاب داستان بیشتری برایشان خوانده شود، پاسخ به درخواست های کودک در زمان خواب، تنظیم روتین ساعت خواب را به هم می زند.  برای عمل به چنین درخواستی از او بخواهید یک ساعت زودتر از معمول به رختخواب برود زیرا باعث توسعه عادت های جدید و بد در کودکان می شود.

    اطمینان از تاریک بودن اتاق کودک: روزهای طولانی یکی از بهترین قسمت های فصل بهار است اما روزهای طولانی بهار سختی هایی را هم برای کودکان به همراه دارد و باعث می شود تا آن ها شب دیر به خواب روند. یکی از مسائلی که کمی به حل این مساله کمک می کند، تاریکی اتاق خواب کودک است.
 
    خواب کم به عملکرد ضعیف کودک کمک می کند و باعث ایرادگیری در کودکان می شود. کج خلقی و نق نق کردن و ناله های مداوم، نتیجه کمبود خواب کودک است.قبل از این که نسبت به این نوع رفتار های فرزند واکنش نشان دهید، نفس عمیقی بکشید و به خود یادآوری کنید زمان خواب کودک فرا رسیده است. خواب و استراحت خود را قربانی خواب کودک نکنید.بسیاری از والدین برای اطمینان از دریافت خواب کافی کودک با تغییر زمان، چرخه خواب شان را به هم می زنند.به یاد داشته باشید شما زمانی بهترین پدر و مادر خواهید بود که استراحت کافی داشته باشید، بنابراین به برنامه خوابتان اهمیت بدهید.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
سیستم عدد نویسی رومی
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
روش بازی شطرنج در کامپیوتر
زندگینامه بزرگان روان شناسی: هرمان ابینگهاوس
تعاریف و مفاهیم: توپولوژی
آزمایش آلبرت کوچولو