پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۳ 4071 0 5

آیا دنیای زنان و مردان با یکدیگر متفاوت یا شبیه است و چرا اینگونه است؟

چرا این قدر تفاوت داریم؟

تفاوت زنان و مردان از دوران کودکی قابل مشاهده است. در شرایط یکسان، آنها بازی هایی را انتخاب می کنند که بیشتر با روحیه شان سازگار است؛ دخترها با بازی های خود احساساتشان را بیان می کنند و زودتر با دیگران صمیمی می شوند در حالی که پسران هنگام بازی بیشتر می خواهند رقابت کنند تا برنده شوند و برتری خود را نشان دهند.

آیا دنیای زنان و مردان با یکدیگر متفاوت یا شبیه است و چرا اینگونه است؟
بارها و بارها مطرح شده و هر کسی دراین باره نظری دارد اما بخواهیم یا نخواهیم بدون آگاهی از این تفاوت ها یا شباهت ها نمی توانیم به خوبی در کنار یکدیگر زندگی کنیم. وقتی شناخت کافی از دنیای شخصی که داریم با او زندگی می کنیم، علایقش، خواسته هایش و نوع نگاهش به زندگی نداشته باشیم، چگونه می توانیم به او احترام بگذاریم و توقع داشته باشیم او نیز به ما احترام بگذارد. در واقع هنگامی که می خواهیم شناخت بیشتری از جنس مخالف داشته باشیم در تلاش برای شناخت بیشتر خود و رسیدن به آرامش بیشتر در زندگی خواهیم بود؛ زیرا با کشف شباهت ها و تفاوت های خود با دیگران می توانیم خودمان را نیز بهتر بشناسیم.
 
تفاوت زنان و مردان از دوران کودکی قابل مشاهده است. در شرایط یکسان، آنها بازی هایی را انتخاب می کنند که بیشتر با روحیه شان سازگار است؛ دخترها با بازی های خود احساساتشان را بیان می کنند و زودتر با دیگران صمیمی می شوند در حالی که پسران هنگام بازی بیشتر می خواهند رقابت کنند تا برنده شوند و برتری خود را نشان دهند. در نوجوانی دختران شخصیت درونی خود را رشد می دهند و نیازی نمی بینند خودشان را اثبات کنند. در حالی که پسرها به پرورش شخصیت بیرونی خود توجه می کنند و دوست دارند خود را اثبات کنند، برای همین هم بیشتر به رقابت می پردازند و دوست دارند با برنده شدن، توانایی هایشان را اثبات کنند.

پسران به ورزش، علوم فضایی و ریاضیات بیشتر علاقه دارند. در حالی که دختران خواندن و نوشتن را بیشتر دوست دارند و معمولا از خواندن رمان لذت می برند. در مقایسه با دختران، پسرها بیشتر ریسک می کنند، کمتر حرف می زنند و در دنیای عاطفی نیز مهارت زیادی کسب نمی کنند. در حالی که دختران کمتر دست به خطر می زنند، از گفت وگو با دوستان خود لذت می برند و عاطفی ترند. مغز مردان به گونه ای طراحی شده که همه امور به صورت جداگانه دسته بندی و بایگانی می شوند؛ بنابراین نمی توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند؛ درصورتی که زنان می توانند به راحتی چند کار را با هم انجام دهند.

ما متفاوتیم
اما چرا زن و مرد تا این اندازه با یکدیگر فرق دارند. بررسی های زیادی دراین باره انجام شده و نتیجه گرفته شده که در واقع سیستم بیولوژی زنان و مردان با هم فرق دارد و اطلاعاتی که اکنون در این زمینه به دست آورده ایم، به ما امکان می دهد بهتر بتوانیم یکدیگر را بشناسیم.

در واقع بسیاری از رفتارهای ما ریشه در بیولوژی ما دارد و با توجه به اینکه می دانیم بیولوژی دو جنسیت با هم متفاوت است، می توانیم بهتر به علت بروز رفتارهای گوناگون از جانب زنان و مردان پی ببریم. هر جنسیت خصوصیات ارزشمندی دارد که می تواند برای طرف مقابل جالب، ناآشنا و قابل کشف باشد و بسیاری از همین تفاوت هاست که باعث شادی و نشاط بیشتری برای برقراری ارتباط با یکدیگر می شود.

البته هنگامی که ما از یکدیگر مطالب بیشتری می آموزیم، شباهت بیشتری نیز به هم پیدا می کنیم و بدین ترتیب در شرایطی قرار می گیریم که بتوانیم به شکل مؤثرتری با هم ارتباط برقرار کنیم. در واقع زن و مرد می توانند ویژگی های یکدیگر را بیاموزند اما توجه به این تفاوت ها نباید باعث تنش در روابط شود بلکه توجه به تفاوت ها و درک آنها به ما کمک می کند تا به نزدیکی و صمیمیت بیشتری با جنس مخالف برسیم.

تأثیرات محیط
در واقع ژن های ما روی جنسیتمان تاثیر می گذارند. تبادل و تاثیر متقابل میان این دو عامل سبب می شود که دو جنسیت با هم تفاوت داشته باشند و هر یک از ما رفتاری متفاوت از دیگری داشته باشیم ولی طبیعت فقط باعث بخشی از تفاوت های میان ما می شود. مطمئنا جامعه نیز با توجه به تفاوت های میان دو جنس، توقعات و انتظارات متفاوتی از آنها دارد. حتی مادران و پدران نیز انتظارات متفاوتی از پسرها و دختران خود دارند. اینها مسائل مختلف و زیادی را درباره تفاوت های میان جنسیت مطرح می کنند اما چند درصد از تفاوت های میان جنسیت های مختلف را جامعه وضع می کند؟آیا استعدادهای ویژه جنسیت و برداشت های ما در دستگاه عصبی مان حک شده اند یا این نوع فرهنگ ماست که این موارد را تحمیل می کند؟

به محض آنکه متولد می شویم محیط روی ما تاثیر می گذارد. این موضوع که تجربیات ما می تواند بر مغز ما تاثیر بگذارد به این نکته اشاره دارد که شرطی شدن ها و بیولوژی ما درهم آمیخته اند. وقتی با دختران به گونه ای رفتار می کنید که او یک دختر است از او بیشتر یک دختر می سازد. جامعه و فرهنگی که پسرها و دخترها در آن رشد می کنند عامل بسیار مهمی است. معمولا اشخاص دوست دارند با دخترها بیشتر حرف بزنند اما به پسرها می گویند خودشان با اسباب بازی هایی مانند ماشین و تفنگ بازی کنند.

اینکه دخترها در ریاضیات ضعیف تر به نظر می رسند ممکن است با اجتماعی شدن آنها رابطه داشته باشد. بسیاری از دختران که نمرات ریاضی کمتری به دست می آورند، به این دلیل است که به آنها گفته می شود در درس ریاضی ضعیف تر از پسرها هستند. به علاوه دخترانی که در کلاس های دخترانه حضور دارند، در مقایسه با دخترانی که در کلاس های مختلط درس می خوانند نمرات بهتری در امتحانات ریاضی می گیرند.

برقراری ارتباط
تفاوت های میان زنان و مردان در زمینه برقراری ارتباط بیشتر از زمینه های دیگر است؛ مشکلاتی مانند سوءتعبیر از سخن های یکدیگر، گوش دادن به حرف های همدیگر و اینکه اغلب نمی توانیم گفت وگوی موفقی داشته باشیم. حال آنکه توانایی برقراری ارتباط مؤثر می تواند روی اجزای یک رابطه تاثیر بگذارد.

بسیاری از زن ها عقیده دارند مردها اصلا به حرف هایشان گوش نمی دهند یا از حرف های آنها خیلی زود خسته یا ناراحت می شوند و همین موضوع برقراری ارتباط را دشوار می کند. اما چه باید کرد؟ قسمتی از این مشکل مبنای بیولوژیک دارد. مدارک و شواهد علمی زیادی هست که نشان می دهد مردان به طور متفاوتی از زنان گوش می دهند، درک می کنند یا حرف می زنند. در واقع دستگاه های شنوایی ما با هم فرق دارند. دختران تازه متولد شده می توانند بهتر از پسرهای هم سن و سال خود صداها را بشنوند و آنها را بررسی کنند.

البته این باعث نمی شود مردان و زنان به طور متفاوتی بشنوند اما تفسیر مغزشان از آنچه می شنوند متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد که مردان معمولا اطلاعاتی را که می شنوند، به طور کلی متفاوت پردازش می کنند که این را باید در تفاوت های مغزی آنها جست وجو کرد. به طور کلی زنان بیشتر از نیمکره چپ مغز خود برای تولید کلام و درک سخنان دیگران و از نیمکره راست خود برای برخورد با کارها استفاده می کنند. به علاوه به نظر می رسد زنان هنگام گوش دادن و حرف زدن از درصد بیشتری از مغز خود استفاده می کنند.

مقابله با استرس
در اغلب موارد زنان و مردان به دلایل متفاوتی استرس پیدا می کنند. طرز تجربه کردن استرس از طرف ما با یکدیگر فرق دارد و تاثیری که شرایط استرس برانگیز بر ما دارند هم به لحاظ فیزیکی و هم ذهنی متفاوت هستند. به همین دلیل شیوه های مقابله ما برای برخورد با استرس هم فرق دارد و همین تفاوت هاست که منجر به اختلافات میان ما می شود. بنابراین طبیعی است که در شرایط دشوار عکس العمل زنان و مردان با یکدیگر متفاوت و برای همدیگر عجیب باشد. درصورتی که اگر بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند نتیجه بهتری خواهند گرفت. بررسی ها نشان می دهند معمولا زنان بیش از مردان دچار استرس می شوند و شاید یکی از دلایل این تفاوت این باشد که زنان نقش های چندگانه ای بازی می کنند. زن ها بخش مهمی از مسئولیت در قبال فرزندان و کار در خانه را عهده دار هستند و این در حالی است که بسیاری از آنها بیرون از منزل هم کار می کنند.

زنان در برخورد با استرس از مکانیسم های متفاوتی استفاده می کنند و مردها از اختلافات ناشی از استرس بیشتر از زنان آسیب می بینند؛ مثلا مردها در مقایسه با زن ها بیشتر با اختلالات ناشی از فشار خون مواجه می شوند و بیش از زن ها به سوءمصرف مواد مخدر روی می آورند. همچنین در شرایط سخت ساکت می شوند و گوشه گیری می کنند. در حالی که زنان سعی می کنند با کمک گرفتن از دیگران به ویژه زن های دیگر از میزان ناراحتی و اضطراب خود کم کنند. این نوع برخورد نه تنها به آنها کمک می کند که راحت تر با خطرات فوری کنار بیایند بلکه با حملات ناگهانی استرس هم بهتر برخورد می کنند.

موفقیت در ارتباط
زنان و مردان هنگامی که در دوران های مختلف آشنایی با یکدیگر هستند رفتارهای متفاوتی خواهند داشت. مردها معمولا در شروع رابطه علاقه بیشتری از خود نشان می دهند. در حالی که زن ها هر چقدر بیشتر از ارتباط می گذرد، اطمینان و اعتماد بیشتری پیدا می کنند و به ادامه ارتباط علاقه بیشتری نشان می دهند. البته آنچه زوج ها از یکدیگر انتظار دارند از هر مرحله از ازدواج به مرحله دیگر تغییر می کند. افراد در دوران نامزدی از یکدیگر انتظار دارند یکدیگر را خیلی خوب ارزیابی کنند و طوری رفتار می کنند که طرف مقابل را نرنجانند. در حالی که زوج ها هنگامی با یکدیگر صمیمی تر می شوند که نظر آنها را درباره خودشان تایید کنند. برای فهم بیشتر این موضوع می توانید به رابطه بین خود با فرزندانتان توجه کنید. چیزی که یک کودک سه ساله از شما می خواهد با احتیاجات یک نوجوان ۱۵ساله کاملا متفاوت است. همین موضوع در مورد زوج ها نیز صادق است. در هر زمان و در هر مقطعی از ارتباط، رفتارهای خاصی برای شما مطلوب است. هنگامی که سال ها با همسرتان زندگی کرده اید، از او انتظار دارید در هر شرایطی در کنار شما باشد و هیچ گاه شما را تنها نگذارد. در واقع افراد با توجه به انتظارات و خواسته های خود با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

توجه به فرزندان
توجه زنان و مردان به فرزندانشان نیز متفاوت است؛ به گونه ای که زن ها احساس می کنند همسرانشان به اندازه آنها فرزندشان را دوست ندارد. در حالی که به نظر نمی رسد چنین چیزی واقعا درست باشد ولی مشخص است که مردها به صورتی متفاوت از زن ها وظیفه بزرگ کردن فرزندانشان را برعهده دارند. پدرها بیشتر از مادران به فرزندانشان استقلال می دهند.

البته بخش دیگری از این موضوع مربوط به اجتماعی است که در آن زندگی می کنیم؛ یعنی خیلی مهم است که خود ما در دوران کودکی چگونه تربیت و بزرگ شده ایم. والدین معمولا به دخترها بیشتر توجه می کنند زیرا به نظرشان آنها ضعیف تر هستند. شاید به همین دلیل هم هست هنگامی که دخترها بزرگ می شوند، آنها نیز در مقایسه با مردها توجه بیشتری به فرزندانشان دارند.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه بزرگان ریاضی: مولانا عبدالعلی بیرجندی
اتحادهای ریاضی
تست هوش: مثلث ها را بشمارید.
ساعت ریاضیدانان!
اگر مدرسه را دوست ندارید چه باید بکنید؟
معرفی کتاب: محافل ریاضی؛ تجربهٔ روس‌ها