دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ 6064 1 3

من از مدرسه متنفرم و دیگر به مدرسه نمی روم! 

اگر مدرسه را دوست ندارید چه باید بکنید؟

من از مدرسه متنفرم و دیگر به مدرسه نمی روم!  هیچ وقت چنین احساسی داشته اید؟ بسیاری از کودکان چنین احساسی را تجربه کرده اند. بیشتر وقت ها این احساس چندان به درازا نمی کشد. اما اگر طولانی شد چه باید کرد؟ مدرسه واقعیت زندگی است و تحصیلات به شما کمک می کند تا آینده خود را آن طور که می خواهید بسازید. بنابر این بیایید درباره ی مدرسه و آنچه وقتی مدرسه را دوست نداریم، باید انجام دهیم، باهم حرف بزنیم.
 
نشانه های اضطراب مربوط به مدرسه
- نگرانی درباره ی مدرسه روی بدن شما تاثیر می گذارد. کودکی که به خاطر رفتن به مدرسه اضطراب دارد، ممکن است دچار سر درد و معده درد هم بشود. شاید دلتان به هم بخورد یا احساس تهوع کنید.
- بی خوابی هم یکی از نشانه های استرس است. بدخوابی سبب کسالت و بد خلقی در طول روز می شود. احساس خستگی، اوقات مدرسه را از آنچه هست، بدتر می کند.
- اضطراب تصمیم گیری را دشوار می کند. صبح نمی دانید چه بخورید یا چه بپوشید یا برای ناهار چه چیزی با خود به مدرسه ببرید.
- نمی خواهید به مدرسه بروید و به همین دلیل در جمع کردن وسایل تنبلی می کنید تا به موقع آماده نشوید و از سرویس مدرسه جا بمانید. نرفتن به مدرسه ممکن است انتخاب خوبی به نظر برسد، اما باعث می شود روز بعد، رفتن به مدرسه برایتان سخت تر بشود. 
 
چرا بعضی از بچه ها از مدرسه خوش شان نمی آید؟
اگر از مدرسه خوش تان نمی آید، اولین گام برای حل این مشکل پیدا کردن دلیل آن است. شاید دوست نداشتن مدرسه به خاطر قلدربازی بعضی از بچه ها باشد یا به این دلیل که بچه ای که از او خوش تان نمی آید، می خواهد خودش را به شما بچسباند و همه جا به دنبالتان بیاید. شاید هم رابطه ی شما با آموزگارتان چندان خوب نیست. شاید احساس می کنید با دیگران متفاوت هستید و دوستان زیادی ندارید. گاهی اوقات هم مشکلات، ناشی از کلاس و تکالیف است. شاید درس های شما خیلی آسان و خسته کننده یا خیلی سخت باشند و شما احساس کنید به زرنگی بقیه ی بچه ها نیستید. شاید خواندن برای شما دشوار باشد، اما از شما انتظار داشته باشند که زیاد بخوانید. آنقدر از درس های تان عقب می افتید که دیگر رساندن خودتان به کلاس را غیر ممکن می پندارید.

وقتی بدانید که چرا از مدرسه خوش تان نمی آید، می توانید برای بهتر کردن وضعیت گام های لازم را بردارید. 
 
در خواست کمک
حرف زدن با دیگران درباره ی مشکلات مدرسه، فکر خوبی است. مادر، پدر، اعضای خانواده، آموزگار یا مشاور مدرسه می توانند به شما کمک کنند. اگر مورد تنبیه یا آزار جسمی قرار می گیرید، در میان گذاشتن این مشکل با یک بزرگتر بسیار اهمیت دارد. نوشتن احساسات تان درباره ی مدرسه هم راه حل خوب دیگری است. می توانید احساسات تان را در یک دفتر معمولی یا یک دفترچه ی خاطرات یادداشت کنید. نوشتن راه خوبی برای بروز احساساتی است که درون خودتان نگه می دارید. لازم نیست نوشته های تان را به کسی نشان بدهید. 

اگر فکر می کنید که منظم نیستید و از کلاس عقب می افتید، می توانید از معلم یا مشاور درخواست کمک کنید. معلم ها از شما انتظار دارند در صورت نیاز از آن ها کمک بخواهید. اگر درس های مدرسه برای تان سخت است، مشاور مدرسه می تواند به شما کمک کند. سعی کنید از انباشته شدن مشکلات درسی جلوگیری کنید، چون خواندن یک فصل کتاب به مراتب آسان تر از خواندن تمام کتاب است. 
 
احساس رضایت از مدرسه
اگر باز هم مدرسه را دوست ندارید، کارهای زیر را انجام دهید:
- اول فهرستی از آن‌چه دوست ندارید، تهیه کنید.
- بعد فهرستی از آن‌چه در مدرسه دوست دارید، تهیه کنید (زنگ تفریح یا حتی ناهار هم می تواند جزئی از این لیست باشد).
- حالا ببینید چه چیزهایی در فهرست اول را می توانید تغییر دهید. آیا انجام تکالیف به شما کمک می کند که وقتی آموزگارتان شما را پای تخته صدا کرد، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
- آیا راهی هست که بتوانید استعداد خودتان را به دیگران نشان دهید؟ آیا پیدا کردن دوستی تازه به شما کمک می کند تا کمتر احساس تنهایی کنید؟ چه کارها و فعالیت هایی به شما کمک می کند تا دوستان بیشتری پیدا کنید؟
- بدون شک شما نمی توانید همه چیز را تغییر دهید. کسی که شما را آزار می دهد یک‌باره غیب نمی شود. خواندن شاید همیشه برای تان مشکل باشد، اما ایرادی ندارد. شما باید روی چیزهایی که می توانید تغییر دهید، تمرکز کنید. این به شما کمک می کند تا همه چیز در مدرسه، عادی و خوب بشود.
 
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 
  1. نگار سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ --- ۲۳:۲۱:۴۸

    توی یکی از همین سایتا دیدم همش به مشاوره دادن و پیش مشاوره رفتن اشاره میزدن و راهنمایی میکردن. نمیدونین واقعا این مشاورا به درد هیچی نمیخورن؟ من همش جام پیش مشاوره بود ولی همشون فقط موضوع رو گسترش میدادن به جای راه حل دادن، یا درمورد چیزای متفرقه حرف میزدن... خسته شدم.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
اویلر و مسئله پل های کونیگسبرگ
کاریکاتور/ کارل فردریش گاوس
عجیب ترین فرمولهای ریاضی
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: منوچهر وصال، پدر آنالیز ریاضی ایران
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
ويژگى‏هاى كودكان تيزهوش