جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ 3614 0 2

گوشی تلفن همراه ابزار جذابی است که امروزه علاوه بر بزرگسالان نظر کودکان را نیز به خود جلب کرده است. اما آیا باید این وسیله حتماً برای کودکان تهیه شود و یا این که به طور کلی باید از خرید آن اجتناب کرد؟ همچنین کودک چقدر می تواند در استفاده از این ابزار آزادی عمل داشته باشد؟

اما و اگرهای خرید تلفن همراه برای کودکان

گوشی تلفن همراه ابزار جذابی است که امروزه علاوه بر بزرگسالان نظر کودکان را نیز به خود جلب کرده است. اما آیا باید این وسیله حتماً برای کودکان تهیه شود و یا این که به طور کلی باید از خرید آن اجتناب کرد؟ همچنین کودک چقدر می تواند در استفاده از این ابزار آزادی عمل داشته باشد؟
 
در واقع، پاسخ به این سوال که " آیا می توان برای کودکان تلفن همراه تهیه کرد" تنها به یک آری یا نه ختم نمی شود. زیرا تملک یک گوشی برای کودکان، دارای جنبه های پیچیده مثبت و منفی گوناگونی است. انواع بازی ها، ارسال پیام کوتاه، دریافت بلوتوث، استفاده از اینترنت و امکانات فیلم برداری و عکس برداری و... هم می تواند به فعالیت هایی لذت بخش منجر شود و هم مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. در واقع، زمانی که از منظر سلامت روان به این امکانات توجه می شود، استفاده نامناسب از گوشی تلفن همراه می تواند به یک تهدید جدی تبدیل شود.
 
بازی های موجود در گوشی ها، اغلب بخش زیادی از اوقات کودک را به خود اختصاص می دهد، که این خود مشکل جدیدی را برای والدین به وجود می آورد و به خصوص در انجام تکالیف مدرسه اختلال ایجاد می کند. همچنین این بازی ها معمولاً خشونتی بی پروا و هیجانی بیش از حد را در کودک برمی انگیزد. بلوتوث های نامطلوب نیز از طریق گوشی ممکن است در دسترس کودک قرار گیرد، در این زمینه بیشتر پژوهشگران تاکید دارند دیدن تصاویر نامناسب، به بلوغ زودرس کودک منجر می شود یا پرخاشگری را در او تشدید می کند. همچنین برقراری تماس هایی که با ارزش های خانواده هم سو نیست می تواند دردسرهای ناشی از این تعاملات را تشدید کند. در مقابل اطلاعات اندک والدین نسبت به امکانات این فناوری یا حتی ناآگاهی از معضلات جو اجتماعی، همگی از جمله مواردی است که به گفته دانشمندان می تواند این ابزار را به اسباب بازی خطرناک نسل امروز تبدیل سازد و مشکلات متعددی را برای کودک ایجاد کند که والدین حتی اندکی از آن مطلع نباشند.
 
۷ نکته برای والدینی که می خواهند برای کودک خود تلفن همراه بخرند
با این حال ساعات طولانی دور بودن کودک از خانواده به دلیل شرکت در کلاس ها یا شغل والدین، ارتباط با او از طریق تلفن را ضروری می سازد. علاوه بر این باید زمانی وجود داشته باشد که کودک استفاده صحیح از فناوری را بیاموزد و این امر محقق نخواهد شد مگر آن که این آموزش ها به او ارائه شود. بنابراین شاید بتوان با رعایت نکات ذیل از امکانات سودمند این فناوری بهره گرفت:
 
1- بررسی کنید و دریابید که فرزند شما به چه علتی برای داشتن این وسیله اصرار می ورزد؟! آیا او تنها به دنبال وسیله ای برای بازی است؟ آیا می خواهد از این طریق به جلب نظر دوستان خود بپردازد؟ یا آن که می خواهد حریم خصوصی بدون نظارتی را برای مکالماتش فراهم کند؟! چنانچه هدف کودک شما در بر گیرنده این موارد است باید در تهیه تلفن همراه تردید کنید و در گام نخست به دنبال راه حل مشکل زیر بنایی کودک خود باشید؛ مثلا مشکلات مربوط به اعتماد به نفس در کودک را مورد توجه قرار دهید یا اگر فرزندتان تلفن همراه را برای بازی های هیجان انگیز آن می خواهد؛ در این صورت می توان یک وسیله مخصوص بازی که مناسب سن او باشد، تهیه کرد.
 
2- گاهی این خود والدین هستند که نیازهای کاذبی را برای کودک شان ایجاد می کنند؛ مثلا هر گاه والدین حوصله رسیدگی به کودک را ندارند تلفن همراه خود را به عنوان یک ابزار بازی در اختیار او قرار می دهند و از این طریق او را عادت می دهند که به عنوان ابزاری سرگرم کننده به آن نگاه کند.
 
3- سن کودک در استفاده از این ابزار حائز اهمیت است اما باید رشد روانی، اجتماعی و عقلی کودک را هم در نظر داشت. در واقع نمی توان یک مرز واضح سنی را در تعیین صلاحیت کودک برای داشتن تلفن همراه مشخص کرد. ممکن است کودکی در 10 سالگی از قدرت تاثیرپذیری و تاثیرگذاری خود در یک مکالمه تلفنی آگاه باشد اما کودک دیگری در همان سن، نتواند زمان خود را برای استفاده از تلفن همراه مدیریت کند. در حقیقت باید کودک به حدی از بلوغ فکری رسیده باشد که تفکر منطقی در او پیشرفت هایی را داشته باشد.
 
4- همان گونه که در تمامی امور کودکان نیازمند نظارت والدین هستند در این زمینه خاص نیز باید قدرت و درایت والدین اعمال شود. بنابراین در ابتدا اطلاعات خود را از امکانات نوع گوشی تهیه شده، افزایش دهید سپس اصول صحیح استفاده از این فناوری را به کودک خود بیاموزید زیرا نظارت عالمانه و از روی آگاهی بسیار مفید است.
 
5- بهتر است قواعدی برای کاربرد تلفن همراه تعیین کنید و به این قواعد نیز با مهربانی و در عین قاطعیت پایبند باشید. ثبات داشتن در ارائه پاداش یا بر عکس ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در صورت رعایت نکردن قوانین می تواند مفهوم اهمیت رعایت قوانین را برای کودک آسان سازد.
 
6- در صورت تهیه تلفن همراه، مدل و امکانات آن را با توجه به نیاز کودک تعیین کنید و صرفاً بر اساس در خواست کودک اقدام به خرید نکنید. زیرا چشم و هم چشمی در این زمینه بین کودکان شایع است. در ضمن استفاده بی حد و مرز از امکانات جانبی گوشی تلفن همراه است که می تواند مضراتی داشته باشد و نه صرفاً خود تلفن.
 
۷- ضرورتی وجود ندارد که در ابتدای امر، در هر شرایط و هر زمانی گوشی تلفن در اختیار کودک باشد. یا حتی ضروری نیست که کودکان تلفن همراه اختصاصی داشته باشند. در واقع شما می توانید تلفن را به صورت مقطعی در اختیار او قرار دهید؛ مثل زمان هایی که کودک به کلاس های فوق برنامه می رود.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
سیستم عدد نویسی رومی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 2=1
هوش (IQ) چیست؟
جدول ضرب هگزادسیمال
اتحادهای ریاضی