يکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ 450 0 1

ایجاد رشته کارشناسی ارشد ریاضی- گرایش رمز و کد در دانشگاه علم و صنعت مورد تصویب قرار گرفت

ایجاد مقطع ارشد "رشته ریاضی گرایش رمز و کد" در دانشگاه علم و صنعت

در جلسه شورای آموزشی و تحصیلات تکملی دانشگاه علم و صنعت «ایجاد رشته کارشناسی ارشد ریاضی- گرایش رمز و کد» مورد تصویب قرار گرفت. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و در چارچوب اهداف برنامه راهبردی معاونت آموزشی دانشگاه علم و صنعت در زمینه بازنگری و تنوع بخشی در برنامه درسی کارشناسی ارشد به تصویب رسید.
 
دروس سرفصل رشته کارشناسی ارشد ریاضی - گرایش رمز و کد،شامل دروس اصلی:
- الگوریتم و محاسبه،
- نظریه اصلاح و کاربرد،
 
دروس الزامی کد:
- کدگذاری 1و2،
- کدهای حلقه مبنا،
- نظریه اطلاع و کدگذاری کوانتومی
 
و دروس الزامی رمز:
- رمزنگاری 1و 2،
- امنیت شبکه،
- مباحث ویژه در رمزنگاری تعیین شده است.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت، در جلسه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی، همچنین «بازبینی فرم ارزشیابی فعلی»، پس از برگزاری جلسات متعدد و تشکیل کارگروه تخصصی و استفاده از نظرات کارشناسان و ارائه فرم ارزشیابی جدید، به تصویب رسید و مقرر شد قبل از اجرای سراسری، برای نیمسال جاری در چند دانشکده به صورت آزمایشی به اجرا در آید.
 
:: تکمیلی: در خصوص گرایش رمز و کد
عصر جدید، عصر فناوری‌های نوین اطالعاتی و ارتباطی است. سرعت نوآوری در این حوزه نیازمندی‌های علمی و عملی خاصی را طلب میکند. حجم داده‌های فراوان در این حوزه که نیازمند امنیت و محرمانگی هستند و نیاز به پردازش و ارسال سریع اطلاعات حجیم که نیازمند فناوری‌های نوین ارتباطی هستند، تربیت متخصصین و کارشناسان خبره و مسلط بر دانش رمز و کد را طلب می‌کند. رشته رمز و کد یک رشته بین رشته‌ای، بین رشته‌های مهندسی برق، کامپیوتر، فیزیک، علوم کامپیوتر و ریاضی است، که بخش اعظم آن بر بنیاد دانش ریاضی بنا شده است و الزم است به تربیت دانشجویان در این حوزه پرداخته شود تا بتوان پاسخگوی نیازمندی‌های کشور در حال حاضر و آینده بود.
 
هدف رشته‌ی کارشناسی ارشد ریاضی زمینه تخصصی «رمز و کد» تربیت دانش‌آموختگانی است که با آگاهی از حوزه‌های مختلف این شاخه و کاربردهای آنها، به توسعه علم و فناوری در حوزه فناوری اطالعات و ارتباطات بپردازند. همچنین، تامین نیازهای تخصصی شرکت‌های خصوصی و دولتی در زمینه‌های امنیت داده و اطالعات و فناوری‌های ارتباطاتی و مخابراتی از اهداف اصلی این گرایش می‌باشد.
 
فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد «رمز و کد» می‌توانند به عنوان متخصص امنیت داده، اطلاعات و ارتباطات در مراکز داده، مدیریت شبکه‌های اطلاعاتی و ارتباطی، در شرکت‌های خصوصی، مراکز مالی، شرکت‌های مخابراتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات، دانشگاه‌ها، مراكز آموزشی و ... فعالیت كنند. همچنین می‌توانند به عنوان پژوهشگر در زمینه امنیت اطلاعات و یا متخصص سامانه‌های ارتباطی در شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی به پژوهش، نوآوری و توسعه فناوری‌های نوین حوزه رمز و کد بپردازند.
 
شاخه‌ی نظریه‌ی کد شاخه‌ای جوان از ریاضی است که ریشه‌های آن به مقاله‌ی جنجالی شانون در سال 1948 باز می‌گردد. این شاخه در حال حاضر یک شاخه‌ی تحقیقاتی پویا و جذاب است و بسیاری از پیشرفت‌های صورت گرفته در مخابرات در سال‌های اخیر مرهون پیشرفت‌های صورت گرفته در شاخه‌ی نظریه کد و کدگذاری است. کد و کدگذاری در مرزهای فناوری‌های نوین ارتباطات قرار دارد و امروزه در دانشگاه‌های معتبر دنیا به عنوان یکی از شاخه‌های ریاضی در حال فعالیت است. دامنه بحث کد و کدگذاری، حوزه‌های مختلف پژوهشی نظیر محافظت کارا از اطلاعات در برابر اثرات کانال (نویز، تداخل، محوشوندگی و ...)، فشرده‌سازی و ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات در ادوات الکترونیکی (به دلیل پتانسیل باالی تغییر اطالعات در ذخیره‌سازی آنها بر روی تجهیزات الکترونیکی) ارتباطات مخابراتی نسل جدید 4G ، 5G ،کدگذاری های زیستی، و غیره را شامل می‌باشد. با ظهور سامانه‌های رمز کدمبنا، علاوه بر موارد فوق، اهمیت شاخه‌ی کد در امنیت اطلاعات نیز آشکار می‌گردد. شاخه‌ی نظریه‌ی کد یک شاخه‌ی میان‌رشته‌ای است و حوزه‌هایی نظیر:
 
آمار و احتماالت، مخابرات دیجیتال، جبر (میدان‌های متناهی، حلقه، گروه و مدول) ، ترکیبات، نظریه‌ی اعداد و مفاهیمی از علوم کامپیوتر نظیر پیچیدگی محاسبات و برنامه‌نویسی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به میزان بهره‌گیری از هر یک از شاخه‌های فوق، زمینه‌های مختلف تحقیقات در نظریه کد ایجاد می‌گردد و عالقه‌مندان زیادی از رشته‌ای مهندسی مخابرات و کامپیوتر را به این حوزه سوق داده است.
 
از سوی دیگر، بخش عظیمی از اطلاعات توسط ابزارهای ارتباطی، ارسال، دریافت و پردازش می‌شود و تلاش در جهت ایجاد و حفظ سطوح امنیتی بالا در این گونه ساختارها به خصوص در سازمان‌های اطلاعاتی، نظامی، انتظامی و امنیتی از اهمیت زیادی برخوردار است. امنیت ارتباطات به منظور حفظ اطلاعات مخابره شده و در راستای جلوگیری از تخریب، جعل، افشا و شنود افراد غیرمجاز مطرح می‌شود. یکی از ارکان مهم امنیت ارتباطات مقوله رمز بوده و همین امر باعث شده است که علم رمزنگاری به عنوان یکی از اساسی‌ترین شاخه‌های علم مخابرات و ریاضیات در جهان مطرح گردد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

رقابت 8 کشور دنیا در المپیاد ریاضی، شیمی و آمار به میزبانی همدان
ایجاد مقطع ارشد