پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۷ تیر ۱۳۹۴ 3238 0 2

محققان یک آزمایش فشار مغز را با استفاده از یک هدفون ویژه طراحی کرده‌اند که می‌تواند عفونت‌ها و آسیب‌های خطرناک سر را شناسایی کند.

تشخیص آسیب مغزی با هدفون

محققان یک آزمایش فشار مغز را با استفاده از یک هدفون ویژه طراحی کرده‌اند که می‌تواند عفونت‌ها و آسیب‌های خطرناک سر را شناسایی کند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این هدفون که تحلیل‌کننده فشار مایع مغزی و حلزونی (CCFP) نام گرفته، به اندازه گیری مایع بین گوش و مغز می‌پردازد.
 
در این رویکرد جدید، بیمار هدفون CCFP را روی سر گذاشته و گوشی‌های آن را که از سوی دیگر به رایانه متصل است، درون گوشش قرار می‌دهد. این کار به پزشکان اجازه می‌دهد تا فشار مایع درون جمجه را بدون نیز به جراحی یا فرآیندهای دردناک نخاعی اندازه‌گیری کنند. این دستگاه در حال حاضر در بیمارستان عمومی ساوث‌همپتون مورد استفاده است.
 
بطور خاص، آزمایشات فشار به اندازه‌گیری مایع توسط کانالی می‌پردازند که گوش داخلی را به مغز مرتبط می‌کند.از آنجایی که مایع گوش و مغز با هم مرتبط هستند، هرگونه تغییر در فشار درون مغز توسط یک تغییر متناسب در گوش منعکس می‌شود.
 
تغییرات در مایع درون جمجه زمانی رخ می‌دهد که مغز در نتیجه آسیب یا عفونت متورم شده و با جلوگیری از جریان خون،‌ مغز را از اکسیژن مورد نیاز برای عملکردش محروم کند. این مایع در حال حاضر تنها از طریق سوراخ کردن جمجمه و قرار دادن یک کاشت فشار در مغز یا انجام پوکسیون نخاعی قابل اندازه‌گیری است. در روش پونکسیون نخاعی، از مایع مغزی نخاعی با استفاده از یک سوزن نمونه‌برداری می‌شود.
 
قرار است از این هدفون‌ها برای تشخیص و درمان بیماری‌های مانند مننژیت، صدمات ضربه مغزی و همچنین نظارت و مدیریت بیماران در حال کما استفاده شود. هدفون CCFP همچنین توسط ناسا برای بررسی سطوح فشار در فضانوردان به منظور کمک به رفع مشکلات بینایی مرتبط با فضا و بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.
 
پزشکان معتقدند از این روش می‌توان برای تمایز قائل شدن بین آسیب سر و اختلال استرس پس از سانحه در سربازانی که از جنگ بازگشته‌اند، استفاده کرد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
دکتر فریده فیروزبخت، ریاضیدان ایرانی درگذشت
تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در لیگ روبات زیردریایی قهرمان شد
بزرگترین روبیک دنیا طراحی شد
گزارش تصویری از یکی از مراسم یادبود مریم میرزاخانی در تهران
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی در سالن همایش رعد برگزار شد.
هوش مصنوعی حل کردن مکعب روبیک را یاد گرفت