دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ 5311 0 1

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد رشد مغز در دو سال اول زندگی فرد شکل می‌گیرد، گفت: خانواده‌ها از فرصت سرمایه‌گذاری برای هوش کودکان در این دوران غافل نمانند.

رشد ۹۰ درصد مغز تا دو سالگی انسان

منصور بهرامی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی،  با بیان اینکه دولت برای حفظ هوش و افزایش آن در میان کودکان باید اقدامات لازم را انجام دهد، گفت:‌ اکثر خانواده‌ها از زمان تولد نوزاد به وزن، قد و دور سر آن توجه داشته و نگران هوش و رفتار آن نیستند و هر چه بداخلاقی و ناراحتی از کودک انجام می‌شود به حساب بچگی آن گذاشته و برنامه‌های لازم صورت نمی‌گیرد. وی تأکید کرد:‌ رسیدگی به سلامت هوش بچه‌ها در دو سال اول زندگی بسیار مهم است به طوری‌که بهداشت جهانی دو سال اول عمر را شاه‌کلید سلامت روانی و رشد مغزی کودکان می‌داند، همچنین در دو سال اول زندگی رشد مغز سرعت استثنایی داشته و ۹۰ درصد آن در این مدت رشد و تکامل می‌یابد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت:‌ خانواده‌ها باید به برهه زمانی دو سال اول زندگی کودک توجه داشته باشند و از نظر مغزی و هوشی فرزندشان را رشد دهند که این مسئله می‌تواند از طریق حرف زدن از هنگام تولد با نوزاد و آغوش گرفتن آن انجام گیرد در حالی که در گذشته توصیه می‌شد که نوزادان را به دلیل اینکه به اصطلاح بغلی می‌شوند در آغوش نباید گرفت. این پزشک اطفال ادامه داد: دیدن‌، شنیدن و لمس کردن کمک به رشد هوشی کودکان می‌کند لذا خانواده‌ها باید با توجه به کودکان و نوزادان جهت رشد هوشی آن سرمایه‌گذاری کنند.
 
بهرامی ادامه داد: زمانی که کودکان به سن ۷ سالگی برسند، ساختمان رفتاری و هوشی مغز کامل شده و مادر باید فرصت لازم را برای کودک خود بگذارد بسیاری از والدین به دلیل سختی یا کار فرزندان خود را از این موضوع محروم می‌سازند در حالی که ایام حساس و مهم کودک را از دست می‌دهند. خانواده می‌تواند مهمترین کمک را از لحظه تولد تا کودکی با ارتباط با فرزندشان جهت رشد هوشی آن داشته باشد.همچنین مهدکودک ارزش آن کمتر از ارزش دبستان نیست و در رشد و استقلال کودکان حائز اهمیت است. وی گفت: بسیاری از خانواده‌ها به دلیل نداشتن وضعیت اقتصادی مناسب و یا بهانه‌هایی همچون مریضی مکرر کودکان از فرستادن فرزندشان به مهدکودک امتناع می‌کنند در حالیکه آموزش‌های قبل از دبستان بسیار حائز اهمیت است و نباید خانواده از آموزش ۳ تا ۶ سالگی کودک غافل بماند.
 
بهرامی در ادامه با اشاره به اینکه پس از دو سالگی کودک خانواده باید برای استقلال و جدایی فرزندش تلاش کند افزود: باید به کودکان فرصت اظهار نظر و رشد شخصیت داد در حالی که بسیاری از خانواده‌ها با حمایت همه‌جانبه فرزندشان را از این موضوع دور می‌سازند. این مسئله کمال بی‌مهری است چرا که باید کودکان از دو سالگی استقلال را فرا گیرند. کودکان باید از دو سالگی در کارهای شخصی خود دخالت داشته باشند و روی پای خود بایستند این زمان بهترین دوران برای تمرین جدایی است و کودکان از یک تا ۲ سال می‌توانند به صورت مستقل از مادر بخوابند ولی باید توجه داشت که این یک موضوعی دو طرفه میان مادر و کودک است.
 
وی تصریح کرد: برای جدایی خوابیدن کودکان باید این مسئله به صورت تدریجی انجام شود و اگر کودکان راغب به این مسئله نبودند نباید با اصرار و با اضطراب و ترس کودک آن را جدا خواباند و اعصاب آن را بر هم ریخت. بهرامی در ادامه با اشاره به عادات غذایی صحیح و لزوم آموزش آن به صورت غیرمستقیم به کودکان افزود: فرزندان باید عادات غذایی سالم را از والدین بیاموزند زمانی که پدر دائماً‌ نمک روی غذا می‌ریزد و یا از انواع فست‌فودها استفاده می‌کند نمی‌توان از فرزندش انتظار دیگری غیر از این عادت غذایی داشت.
 
این پزشک اطفال با اشاره به اینکه فست‌فودها سبب چاقی کودکان شده ولی در هوش آنان تاثیری ندارد، گفت: چاقی بچه‌های یکی از بیماری‌هایی است که سبب ایجاد امراض مختلف در آنها می‌شود. خانواده‌ها اکثراً از کودکان تپل و چاق خوششان می‌آید در حالی که کودکان چاق در آینده همان زنان و مردان چاق هستند که عادت‌های غذایی سالم را فرا نگرفته‌اند. عادت به ورزش کردن نیز باید در خانواده نهادینه شود تحرک و شادی برای رشد کودکان لازم است.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: مهمترین پیشگیری از بیماری‌های شیوه زندگی صحیح است این مسئله بسیار اهمیت دارد که چقدر بخوریم، چقدر بخوابیم و یا ورزش کنیم. در صورتی که به تمام مسائل به اندازه کافی توجه شود قطعاً‌ مشکلات کمتری در مسئله بیماری‌ها و مواجه شدن با مشکلات در این زمینه داریم.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
زندگینامه بزرگان ریاضی: اواريست گالوا
گفتگویی با مهندس احمد میرزاخانی، پدر مریم میرزاخانی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
مریم میرزاخانی معادله مرگ را نوشت
سیستم عدد نویسی رومی
اتحادهای ریاضی
مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان