پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ 7106 0 2

اسباب بازی ها در روند رشد کودکان نقش مهمی دارند. اسباب بازی موجب ارتقای خلاقیت و تفکر کودک می شود و او را تشویق به مشاهده و کاوش می کند. متأسفانه بسیاری از کودکان در سراسر دنیا به اسباب بازی دسترسی ندارند یا توانایی مالی خرید آنها را ندارند.

بزرگترین کمپانی های اسباب بازی سازی دنیا

تولیدات شرکت لگو LEGO

اسباب بازی ها در روند رشد کودکان نقش مهمی دارند. اسباب بازی موجب ارتقای خلاقیت و تفکر کودک می شود و او را تشویق به مشاهده و کاوش می کند. متأسفانه بسیاری از کودکان در سراسر دنیا به اسباب بازی دسترسی ندارند یا توانایی مالی خرید آنها را ندارند. با این حال تمرکز بیشتر کمپانی های بزرگ اسباب بازی سازی هنوز بر بازارهای آمریکای شمالی است. رشد این صنعت در سال گذشته فقط ۵ درصد بوده است. کمپانی Hasbro در سال گذشته ۱۱ درصد کاهش سود داشته و عواید Mattel در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۴ درصد نزول کرده است. دلایل کلیدی زیادی برای این کاهش وجود دارد: خانواده ها کوچکتر شده اند، کودکان خیلی زود با تکنولوژی آشنا می شوند و چیزهای دیگری غیر از عروسک های سنتی حواس بچه ها را به خود جلب می کند و اسباب بازی های معمولی دیگر برای آنها جذابیت ندارند.

نتیجه نهایی این می شود که کمپانی ها به تکنولوژی های جدید وابسته می شوند. بیشتر کمپانی های اسباب بازی سازی امروزی تلاش های خود را روی ساختن برنامه ها، بازی های کامپیوتری و ساختن اسباب بازی های الکترونیکی و فروختن مجوز استفاده از برنامه ها و بازی ها متمرکز کرده اند. تحقیقات در بازار اسباب بازی نشان داده است که کودکان بیشتر وقت خود را روی کامپیوتر و دستگاه های سیار مانند موبایل، یا تماشای تلویزیون یا فیلم و انیمیشن صرف می کنند و به همین دلیل تمرکز و جهت گیری این کمپانی ها به سمت چنین چیزهایی کشیده شده است.

ولی توجه به بازارهای دیگر نیز می تواند استراتژی موثری باشد. ایالات متحده تقریباً ۴۰ درصد از بازار جهانی اسباب بازی محسوب می شود، در حالیکه فقط دو درصد از کودکان دنیا در ایالات متحده زندگی می کنند. برای کمپانی های بزرگ اسباب بازی سازی، بازار بین المللی شامل کشورهای اروپائی و بخش هایی از آمریکای جنوبی، با بازارهای کوچکی در استرالیا و بخش هایی از آسیا (بیشتر ژاپن) می شود.

تکنولوژی، بازارهای جهانی و کودکان تغییر کرده اند و به تغییر کردن ادامه می دهند. بزرگترین کمپانی های اسباب بازی فعلی دنیا که توجه خاصی به موارد فوق الذکر می نمایند، در صورتی در آینده موفق می شوند که استراتژی های خود را امروز عملی کنند، زیرا چند سال آینده برای این کمپانی ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

۹. ملیسا و داگ (Melissa & Doug)
۳۲۵ میلیون دلار برآورد فروش سالانه
ملیسا و داگ به دو دلیل در این لیست حضور دارد. اول اینکه در دو سال گذشته رشدی دو رقمی داشته اند و دوم اینکه بیشتر کمپانی های اسباب بازی سازی شناخته شده متعلق به Hasbro هستند، بنابراین تفاوت زیادی بین ۵ کمپانی برتر و بقیه کمپانی ها وجود دارد. ملیسا و داگ یک کمپانی آمریکایی است، ولی اسباب بازی های آن در چین تولید می شوند.

این کمپانی در سال ۱۹۸۸ زیرزمینی بیش نبود و از آن پس شروع به تولید اسباب بازی های آموزشی و پازل نمود. این کمپانی از اجزای الکترونیکی در تولیداتش استفاده نمی کند، بلکه روی طرح های سنتی (خانه سازی، چوب، شکل های هندسی و ...) تمرکز کرده است. انتظار نمی رود که به این زودی این جهت گیری تولیدی تغییر کند و کارشناسان این صنعت از خود می پرسند که این کمپانی چطور می خواهد در عصر الکترونیک دوام بیاورد.

۸. مگا بلاکز (MEGA Bloks)
۴۰۰ میلیون دلار برآورد فروش سالانه
مگا بلاکز نام سابق کمپانی Mega Brands است که از سال ۱۹۶۷ تاکنون اسباب بازی تولید می کند. ویکتور برتراند و همسرش ریتا برتراند این کمپانی را تحت عنوان Ritvik Toys تأسیس کردند. در سال ۲۰۰۲، این نام به مگا بلاکز تغییر یافت و در سال ۲۰۰۶، دوباره با دریافت مجوزها و برندهای اسباب بازی های دیگر، نام آن به مگا برندز تغییر کرد، زیرا دیگر اسباب بازی های این کمپانی فقط شامل خانه سازی نمی شد.

این کمپانی بخاطر مجموعه اسباب بازی های خانه سازی رنگارنگ بزرگش مشهور است، ولی خط تولید آن به محصولات دیگر و حتی بازی های آنلاین هم گسترش یافته است. مگا برندز در حال حاضر مجوز و حق تولید اسباب بازی هایی برای برندهای Thomas the Tank Engine، Hello Kitty، Halo، Barbie، Hot Wheels، Skylanders Giants، World of Warcraft و Call of Duty را در اختیار دارد. با توجه به ورود مگا برندز به حوزه تکنولوژی، شکی وجود ندارد که این کمپانی به چشم اندازهای جدیدی می نگرد.

۷. لیپ فراگ (LeapFrog)
۵۸۰ میلیون دلار برآورد فروش سالانه
شرکت لیپ فراگ تولیدکننده بازی ها و اسباب بازی های آموزشی است و مقر اصلی آن کالیفرنیا است. این کمپانی بخاطر محصولات آموزشی تکنولوژیک خود مشهور است. لیپ فراگ یکی از پیشگامان معرفی تکنولوژی به کودکان و ارائه تبلت ها و قلم های دیجیتال به دنیای کودکان است.

این کمپانی اولین احیاکننده مفاهیم آموزشی در اسباب بازی های عادی است و از کاراکترهای عامی استفاده می کند که حالا تبدیل به برندهای بزرگی شده اند. این کمپانی مجوز ساخت بازی هایی با استفاده از نام های شخصیت های مشهوری همچون دیزنی، هلو کیتی و ... را دارد.

۶. جکس پسیفیک (Jakks Pacific)
۷۰۰ میلیون دلار برآورد فروش سالانه
کمپانی جکس پسیفیک تولید کننده مجسمه ها، عروسک ها، ماشین های برقی، اسباب بازی های الکترونیک، لباس، عروسک ها و حیوانات پارچه ای و کیت های هنری کودکان است. این کمپانی مجوز ساخت صدها نام تجاری شناخته شده دیگر از جمله دیزنی، وارنر برادرز، نیکلدئون، جنگ ستارگان، هلو کیتی، UFC، گراکو، پوکمون و کشتی گیران WWE را دارد.

جکس پسیفیک در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد و از آن به بعد برندهای مهمی همچون Remco و Pet Pal Corp را بدست آورد. قدرت واقعی این کمپانی در مذاکره برای بدست آوردن برندهای شناخته شده و گمنام است. در سال های آینده انتظار می رود که جکس خط تولید خود را متنوع کند و برندهای مشهورتری در میان شخصیت های اکشن و بازی های الکترونیک خود داشته باشد.

۵. پلی موبیل (Playmobil)
۷۹۰ میلیون دلار برآورد فروش سالانه
پلی موبیل یک کمپانی آلمانی است که خط تولید اسباب بازی های درجه یک دارد و مشهورترین اسباب بازی های آن مجسمه های انسانی ۳ اینچی با ظاهر سنتی و ساده و قابلیت های محدود هستند. بیشتر اسباب بازی های این کمپانی به صورت مجموعه ای فروخته می شوند و کاراکترها، اکسسوارها و حیواناتی در میان آنها وجود دارد. بعضی از مجموعه اسباب بازی ها نیز به تعداد محدود تولید می شوند که توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب می کنند. در نتیجه مشتریان بیشتر دنبال مجموعه هایی هستند که به سختی گیر می آیند.

۴. ام جی ای (MGA Entertainment)
۲ میلیارد دلار برآورد فروش سالانه
خط تولید اسباب بازی های این کمپانی شامل عروسک های دخترانه می شود. ام جی ای در حال حاضر دادگاهی در مورد عروسک های فشن Bratz خود دارد و متهم است که یکی از این عروسک ها را از کمپانی Mattel دزدیده است. ام جی ای با مجسمه های خود معروف شد و بدست آوردن مجوز ساخت Little Tikes در گسترش خط تولید آن بسیار مهم بود.

Little Tikes نام اسباب بازی های پلاستیکی بزرگ این کمپانی است و مهمترین محصولات آن شامل لوازم خانگی پلاستیکی می شود. در سال ۲۰۰۴ Little Tikes یک ماشین اسباب بازی با نام Cozy Coupe ساخت که بیش از ۶ میلیون واحد فروخت.

۳. هازبرو (Hasbro)
۴ میلیارد دلار برآورد فروش سالانه
یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اسباب بازی دنیا کمپانی هازبرو است که مالکیت برندهای اسباب بازی دیگری همچون G.I. Joe، Littlest Pet Shop، Mr. Potato Head، ترانسفورمرز، مارول و پوکمون را در اختیار دارد. علاوه بر اسباب بازی، کمپانی های بازی های فکری هازبرو یعنی میلتون بردلی و پارکر برادرز هم خطوط تولید بزرگی از بازی های فکری مانند Battleship، سرنخ، مونوپولی و ریسک دارند. از دهه هشتاد تابحال هازبرو کمپانی های اسباب بازی سازی زیادی خریده است و بیشتر بازی ها و مجسمه ها و عروسک های آن برای دهه بعدی موفقیت این کمپانی را تضمین می کنند.

۲. لگو (Lego)
۴.۵ میلیارد دلار برآورد فروش سالانه
مقر اصلی گروه لگو در دانمارک است. محصول مشهور این کمپانی همان لگو است که یکی از شناخته شده ترین اسباب بازی های دنیاست. لگو در اصل مجموعه ای از بلوک های پلاستیکی خانه سازی رنگارنگ بود. امروزه هسته اصلی این محصول تغییر نکرده است، ولی طراحی آن شامل شخصیت های سینمایی، برنامه های تلویزیونی و حتی بازی های ویدئویی می شود.

مجموعه های لگو شامل مجسمه های کوچک، ماشین ها و سازه های مختلف می شود. لگو در دهه اخیر چیزی بیش از یک برند بوده است. بسیاری از بازی های ویدئویی که سبک لگو دارند به تازگی منتشر شده اند و از فوریه ۲۰۱۴ لگو با یک انیمیشن سینمایی با موضوع لگویی روی پرده سینما خواهد رفت.

۱. متل (Mattel)
۶.۳ میلیارد دلار برآورد فروش سالانه
کمپانی متل که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد، تابحال برندهای زیادی از جمله فیشر پرایس، باربی، Monster High، Hot Wheels، Masters of the Universe، Little People، Power Wheels و اسباب بازی های WWE تولید کرده است. علیرغم تسلط هازبرو بر مجوزهای برندها، امضای قرارداد با کمپانی های بزرگی همچون Marvel و مالکیت اسباب بازی های محبوبی همچون ترانسفورمرز باعث شده که متل در دنیای اسباب بازی پیشرو باشد.

امروزه متل با خیال راحت روی تخت بزرگترین تولید کننده اسباب بازی دنیا نشسته و بیش از ۶ میلیارد دلار فروش دارد و مجوزهای تولید اسباب بازی های مشهوری همچون Dora the Explorer، Sesame Street و DC Universe در دست آن است.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه بزرگان ریاضی: مولانا عبدالعلی بیرجندی
اتحادهای ریاضی
تست هوش: مثلث ها را بشمارید.
ساعت ریاضیدانان!
اگر مدرسه را دوست ندارید چه باید بکنید؟
معرفی کتاب: محافل ریاضی؛ تجربهٔ روس‌ها