شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۲ 3575 0 3

درس زندگی در کردار و گفتار استاد ریاضی

جفا در حق بزرگان به جرم نیک‌خواهی

درس زندگی در کردار و گفتار استاد ریاضی
از روزی که به دنیا می‌آییم تاریخ روزی را بر پیشانی داریم که باید برویم و این قاعده در مورد همه صادق است. دانشمند و عامی، کوچک و بزرگ، همگی باید روزی بروند، به حکم آنکه روزی آمده‌اند. در این مورد، استثنایی وجود ندارد و به این سبب دیر یا زود «شهریاری» بزرگ را از دست می‌دادیم، ولی جای خوش‌وقتی آن است که «شهریاری» فرصت داشت کارنامه جامعی از خود ارائه کند و امروز که در میان ما نیست، اگرچه فقدانش اندوه‌بار است، ولی خوشحالیم که میراث او در کنار ماست. نام نیک او و میراثی که بر جای گذاشته، یادگار اوست برای ما که نتوانستیم در زمان حیات پربارش به‌خوبی از اندیشه‌هایش بهره ببریم.
 
درست است که ناراحتیم از اینکه چنان که شایسته‌اش بود او را به صدر ننشاندیم و گهگاه رفتارهایمان مایه اندوهش بود، ولی اینک او شادمان خواهد بود اگر به‌جای اندوه و افسوس صرف، به میراثش بنگریم، زندگی، دستاوردها و آثارش را دوباره و چندباره بررسی کنیم و بدون هیچ پیش‌داوری، رفتار و آثار او را زیر ذره‌بین ببریم. او خود را مبرا از خطا نمی‌دانست و بارها در حضور دوستانش بر این نکته تاکید کرده بود، ولی نالان بود از اینکه به‌جای نقد منصفانه، در بسیاری مواقع، هدف غرض‌ورزی‌های دوست و دشمن واقع شده بود. این بود چیزی که خاطر استاد را ناخوش می‌داشت.
 
مردی چنین پاک‌سرشت و این همه جفا که در حق او شده بود. آن هم به جرم نیک‌خواهی و چه جرم بزرگی! او اگرچه ما را ترک گفته است ولی اندیشه بزرگ و نیک‌خواهانه‌اش همیشه در کنار ماست؛ دفاع از ضعیف و حقوق پایمال‌شده‌اش، جدی گرفتن جوانان و احترام به آنان به‌عنوان سرمایه واقعی جامعه، توجه به معیارهای علمی و انسانی در بررسی مسایل، نیک‌اندیشی برای همگان، انصاف در داوری حتی نسبت به مخالفان، گفتن حقیقت در همه حال، حتی اگر به زیان شخصی‌‌اش باشد، پرهیز از دروغ و ریاکاری در زندگی شخصی و اجتماعی و بسیاری نکات مهم دیگر که نمودهایش را در کردار استاد دیده‌ایم. اینک ماییم و استاد بزرگواری که ما را ترک گفته است. اگر فکر کنیم که استاد وظایفش را در قبال ما به‌خوبی انجام داده است، بیندیشیم که چگونه ما می‌توانیم به وظایف خود در قبال او عمل کنیم.

 
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
اگر مدرسه را دوست ندارید چه باید بکنید؟
اندیشه بزرگان در مورد ریاضیات
تعاریف و مفاهیم: توپولوژی
آزمایش آلبرت کوچولو
آزمون های وکسلر
تست هوش: حاصل جمع عجیب