دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲ 17630 0 8

آزمونی ­که در هر جلسه در مورد گروهی از افراد قابل اجرا است، "آزمون گروهی" (Group Tests) نامیده می­شود.

آزمون های گروهی

آزمونی ­که در هر جلسه در مورد گروهی از افراد قابل اجرا است، "آزمون گروهی" نامیده می­شود. در آزمون‌های گروهی تعداد آزمون‌شوندگان بیش از 2 نفر است و همه آنها همزمان به یک آزمون پاسخ می­دهند. از آزمون‌های گروهی اغلب در نظام آموزشی، امور استخدامی، صنایع، ارتش و خدمات نظامی استفاده می­شود. برای مدت‌های مدید آزمون‌های گروهی بیشتر توسط مدارس به‌کار گرفته می­شدند. آزمون هوش گروهی، ارزشی برابر با آزمون هوش فردی ندارد؛ زیرا در آزمون‌های گروهی اطلاعات بالینی باارزش از دست می­رود. دو آزمون گروهی که بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد عبارتند از:[1]
-- آزمون توانایی ذهنی اوتیس – لنون [2]
-- آزمون کالیفرنیا در زمینه بلوغ ذهنی [3]
 
تاریخچه
سنجش‌­های گروهی وسیع، نخستین بار طی جنگ­ جهانی اول به وجود آمد و بیشتر به منظور انتخاب افراد ارتش و همچنین قرار دادن آنها در حرفه­های مختلف نظامی به‌کار برده شد. آلفا و بتای ارتش، آزمون‌هایی بودند که در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می­گرفتند. آزمون آلفا، یک آزمون کلامی بود که به منظور  کارگماری عمومی تهیه شده بود. آزمون بتا، یک آزمون غیرکلامی بود که هدف از تهیه آن، آزمایش افرادی بود که به جهت تکلم به زبان خارجی یا بی‌سوادی، آزمون آلفای ارتش برای آزمایش آنان مناسب نبود. الگویی که با تهیه این آزمون‌ها به میان آمد بعدها به صورت کم و بیش مشابهی مبنای تهیه تعداد زیادی از آزمون‌های گروهی برای کاربردهای غیرنظامی قرار گرفت. در حال حاضر در ارتش از "آزمون ورودی نیروهای مسلح"[4] به منظور سرند اولیه استفاده می‌شود. به دنبال آن، افراد با مجموعه آزمون‌هایی آزمایش می­شوند که به منظور کارگماری در رشته­های شغلی هر یک از نیروها تهیه شده­اند.[5]
 
جایگاه آزمون‌های گروهی
آزمون‌های گروهی برای روان‌شناسان بدین جهت ارزش دارد که می‌توانند به وسیله آنها مقدار زیادی اطلاعات را به سرعت، سهولت و ارزان به دست آورند. تست‌های گروهی زیادی برای استفاده در مورد سنجش هوش بزرگسالان ساخته شده است که عبارت است از:
-- تست تجدیدنظر شده آرمی آلفا
-- تست تجدید نظرشده آرمی بتا
 
تست‌های گروهی دیگری نیز برای سنین بزرگسال افراد باسواد ساخته شده که بعضی از این تست‌ها عبارت است از:
-- امتحان ورودی دانشجویان دانشگاه
-- تست روان‌شناسی دانشگاه ایالتی اهایو
-- امتحان ورودی فوق‌لیسانس
-- تست طبقه­بندی عمومی ارتش
 
برای افرادی که بین 7 و 15 سال­اند تعدادی آزمون­های گروهی کلامی ساخته شده است که عبارت است از:
-- تست استعداد ترمن – مک‌نمار
-- تست اتیس
-- تست ثوراندیک
 
بعضی از آزمون‌های گروهی غیرکلامی در همین گروه سنی عبارت است از:[6]
-- تست غیرکلامی شیکاگو
-- تست غیرکلامی پینتر
-- تست تصویر گرفتن گودایناف
 
در آزمون‌های گروهی، مجموعه آزمون‌های چندسطحی وجود دارد که به‌ویژه در مدارس از آن استفاده می­کنند. این آزمون‌ها در سه سطح اجرا می­شود که عبارت است از: آمادگی، دبستان و دبیرستان.
 
آمادگی
از سن 5 تا 6 سالگی می­توان آزمون‌های چاپی را در گروه‌های کوچک 10 تا 15 نفری اجرا کرد. اما در این آزمایش‌ها نیز کودکان باید از توجه انفرادی قابل ملاحظه آزماینده برخوردار باشند تا اطمینان حاصل شود که مطابق دستورالعمل کار می­کنند. آزمون‌های گروهی سطح آمادگی معمولا گسترده­ای از کودکستان تا دو سه کلاس دوره ابتدایی را دربرمی­گیرد. آزمون توانش ذهنی اوتیس – لنون برای این سطح در نظر گرفته شده است.
 
دبستان
آزمون‌های گروهی هوش که برای استفاده در کلاس­های چهارم دبستان تا پایان دبیرستان تهیه شده­اند، هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ طرح کلی، جنبه‌های مشترک فراوان دارند. آزمون مهارت‌های آیواITBS)) و آزمون پیشرفت تحصیلی(TAP)، در این سطح اجرا می­شود.
 
دبیرستان
نمونه­ای از آزمون‌های هوش که مخصوص دبیرستان است، آزمون‌های توانش مدرسه و دانشگاهSCAT)) بوده که در این سطح اجرا می­شود.
  
مزایای آزمون‌های گروهی
آزمون‌های گروهی اصولا به منظور سنجش‌های گروهی وسیع تهیه شده­اند. با استفاده از آزمون‌های گروهی می­توان به شرط وجود فضای کافی و بلندگو، تعداد کثیری از افراد را به‌طور همزمان آزمایش کرد. استفاده از مواد چاپی با پاسخ‌های ساده­ای که قابل ثبت در کتابچه آزمون یا پاسخ‌نامه بودند موجب شد که نیازی به رابطه رو در رو بین آزماینده و آزمودنی نباشد. در آزمون‌های گروهی به این علت که نقش آزماینده به حداقل رسیده، بیش از آزمون‌های انفرادی می‌توان شرایط یکسان فراهم کرد. در آزمون‌های گروهی نمره­گذاری معمولا به صورت عینی­تر انجام می­شود. بسیاری از آزمون‌های گروهی را می­توان با استفاده از خدمات چند مؤسسه نمره­گذاری آزمون‌ها، به وسیله کامپیوتر نمره‌گذاری کرد.
 
محدودیت‌های آزمون‌های گروهی
در آزمون‌های گروهی، آزماینده چندان فرصتی برای ایجاد ارتباط با آزمودنی‌ها، جلب همکاری و حفظ شوق و شور آنان ندارد. در این آزمون‌ها کمتر امکان دارد که آزماینده از شرایط گذران آزمودنی از قبیل بیماری، خستگی، نگرانی و اضطراب که در میزان کارکرد مؤثرند آگاهی یابد. به‌طور کلی آزمودنی‌های کم‌تجربه در آزمون‌های گروهی با مشکلات بیشتری روبرو می­شوند. از سوی دیگر، آزمون‌های گروهی به جهت محدودیتی که در پاسخ‌های آزمودنی‌ها ایجاد می­کنند مورد انتقاد قرار گرفته­اند. این قبیل انتقادها بیشتر معطوف به ماده­های چندگزینه­ای است. انعطاف‌ناپذیری، یکی دیگر از محدودیت‌های آزمون‌های گروهی است؛ یعنی اینکه تمام آزمودنی‌ها باید به تمام ماده­های آزمون پاسخ دهند. بهره­گیری بهتر، از زمان مقرر برای آزمایش وقتی امکان دارد که آزمودنی بتواند کوشش خود را صرف ماده­هایی بکند که در سطح استعداد و توانایی او هستند.[7]
 

 
[1] . و.کریستیانی، جورج؛ روان‌شناسی مشاوره، ترجمه رضا فلاحی، تهران، رشد، 1374، چاپ اول، ص 356.
[2]. Otis_Lennon Mental
[3]. California Test of Mental Maturity
[4] . Test  Armed Forces Qualification
[5] . شاملو، سعید؛ روان‌شناسی بالینی، تهران، رشد، 1376، چاپ ششم، ص 74.
[6] . همان، ص 75.
[7] . آناستازی، ا؛ روان‌آزمایی، محمدنقی براهنی، تهران، دانشگاه تهران، 1371، چاپ سوم، ص 24 و 25.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
اویلر و مسئله پل های کونیگسبرگ
کاریکاتور/ کارل فردریش گاوس
عجیب ترین فرمولهای ریاضی
زندگینامه بزرگان ریاضی: منوچهر وصال، پدر آنالیز ریاضی ایران
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
ويژگى‏هاى كودكان تيزهوش
هندسه اقلیدسی و نااقلیدسی