جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ 4761 0 1

اتاق های فکر ژاپن و دانشگاه آکسفورد انگلیس روز شنبه اعلام کردند که بیش ازنیمی ازفعالیت های اجتماعی در ژاپن طی 10 تا 20 سال آینده بر عهده ربات های دارای هوش مصنوعی خواهد بود.

10 تا 20 سال آینده

رباتها شغل 43میلیون ژاپنی را تصاحب می کنند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کیودو، آخرین برآوردهای مایکل اوسبورن و کارل بندیکت فری، مدیران برنامه مارتین اکسفورد در زمینه فناوری واشتغال آکسفورد و مدیرموسسه تحقیقاتی نموورای ژاپن موید آن است کامپیوتری شدن 601 شغل در ژاپن که امروز بیش از42 میلیون و 800 نفر را به خود مشغول کرده است، طی سال های آینده صرفا توسط هوش مصنوعی ربات ها انجام خواهد شد.
 
براساس پیش بینی ها مراکز تحقیقاتی و اشتغال این کشور، هوش مصنوعی و ربات ها می توانند تا 66 درصد از مشاغل اجتماعی موجود در این کشور را کاملا در انحصار خود بگیرند. این تحقیقات همچنین نشان می دهد که امروزه حتی 49 درصد از نیروی کار این کشور با کامپیوتر انجام می شود بدون اینکه خللی در روند کار ایجاد گردد.
این درحالی است که رقم فوق برای آمریکا 47 درصد و در انگلیس 35 درصد است.

این گزارش از کارهای اداری و اجرایی، رانندگی تاکسی و قطار، متصدیان صندوق ها و حسابداری های مراکز تجاری و فروشگاه ها، ماموران امنیتی، نظافت چی های ساختمانی وکارکنان نظافت هتل ها به عنوان مشاغلی نام برد که می توانند کاملا توسط ربات ها انجام گیرند چرا که نیاز به تخصص خاصی هم ندارند. این تحقیقات مشاغلی چون پزشکی، معلمی، تحقیقات علمی و راهنمای تورهای گردشگری و متخصصین زیبایی که نیاز به ارتباط گیری با مردم دارند، را جزو مشاغلی نام برد که بعید است بتوان از هوش مصنوعی و ربات ها جای آنها استفاده کرد.

نهاد اتاق فکر ژاپن همچنین ازامکان جایگزینی فنی انسان با کامپیوتر یاد کرد و افزود: البته از عوامل اجتماعی چون توازن عرضه کار و تقاضا برای انواع مشاغل نیز در این میان نمی توان چشم پوشی کرد. در دهه های اخیر، کشورهای مختلف به ساخت و تولید ربات های متفاوتی روی آورده اند که گاهی اوقات مانند ساخت ربات های انسان نما در عین جذابیت، یکی از سخت ترین شاخه های ساخت ربات محسوب می شوند. آنها دراکثر کشورهای توسعه یافته جهان در گذر زمان براحتی جایگزین نیروی انسانی شده به نوعی که دولت های چین و ژاپن برای رفع بحران اشتغال به ربات ها و هوش مصنوعی روی آورده اند.

ربات های انسان نما به ربات هایی گفته می شوند که دارای شباهت های بسیاری با انسان ها هستند، آنها دارای سر، دو بازو، چشم، پا و ... هستند. ربات های انسان نما به سنسورها وهمینطور الگوهای خاص و پیچیده ای مجهز شده اند تا بتوانند رفتارهای انسانی مانند دیدن، شنیدن، صحبت کردن و حتی یادگیری را از انسان ها تقلید کنند.  ژاپن را به جرات می توان جزو سردمداران استفاده از ربات ها در زندگی مدرن امروزی دانست.

محققان موسسه نامورا و دانشگاه آکسفورد برای بررسی وهمینطور ارزیابی هر یک از مشاغل در ژاپن، به میزان دشواری یا جریان سیستماتیک توجه داشته و برای انجام آن ازیک الگوریتم خاص استفاده کرده و به این نتیجه رسیدند که سیستم های رباتیک، هوش مصنوعی و رایانه ها می توانند به طور تقریبی ۴۹ درصد از این مشاغل را پشتیبانی کنند. اما آن دسته از مشاغل و حرفه هایی در این ۶۰۰ شغل قرار گرفته اند که نیازمند خلاقیت یا دانش خاصی نباشند وربات ها و هوش مصنوعی قادر به انجام آنها باشند. در نتیجه، مشاغلی که مبتنی بر داده ها و امور سیستماتیک هستند به ربات ها سپرده خواهند شد.  جایگزینی ربات ها با مشاغل انسانی در حالی است که هنوز مشاغلی که نیازمند گفتگو، خلاقیت یا انجام فعالیت های خاص هستند در سلطه و مدیریت نیروی انسانی باقی خواهند ماند. برای مثال، مشاغلی مانند طراحی مد، کارگردانی، پزشکی، جراحی، ترانه سرایی و ... جزو مشاغلی هستند که نمی توانند با ربات ها جایگزین شوند.
منبع
ایرنا
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
معرفی بازی منطقی استریمکو
گوشه هایی از زندگی «جان نش»، ریاضیدانی با یک ذهن زیبا
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
معرفی کتاب: ورزیدگی در ریاضیات
آزمایش آلبرت کوچولو
زندگینامه دکتر مگردیچ تومانیان