چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳
پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ 4342 0 1

جایگاه کشور در سطح بین المللی در رشته ریاضیات در چند سال اخیر نیز ارتقا یافته است.

آمار پایگاه ISI نشان داد؛

سهم تولید علم ایران در ریاضیات/ رشد مقالات برتر ریاضی در دنیا

خبرگزاری مهر:
میزان مشارکت پژوهشگران ایرانی در مجلات بین المللی نشان می دهد که سهم ایران از کل مقالات ریاضیات دنیا از ۲.۳ درصد در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. به گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی گفت: پایگاه استنادی ISI تعداد ۴۸۴ نشریه از معتبرترین نشریات علمی دنیا در حوزه ریاضیات را نمایه سازی می کند. وی افزود: نگاهی به میزان مشارکت پژوهشگران ایرانی در این مجلات بین المللی نشان می دهد که سهم جمهوری اسلامی ایران از کل مقالات ریاضیات دنیا از ۲.۳ درصد در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
 
سرپرست ISC یادآور شد تعداد مدارک ایران در رشته موضوعی ریاضیات در سال ۲۰۱۳ به ۲.۵ درصد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۲.۷ درصد و در سال ۲۰۱۵ به ۲.۸ درصد افزایش یافت. در سال ۲۰۱۶ سهم ایران از کل مقالات ریاضیات دنیا به ۲.۹ درصد رسید. دهقانی اظهار داشت: نگاهی به مقالات ریاضیات کشور حاکی از آن است که علاوه بر سهم ایران از مقالات ریاضیات دنیا، تعداد مقالات نیز افزایش یافته است. تعداد مقالات ریاضیات ایران در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۸۶۴، ۹۶۱، ۹۹۳، ۱۰۷۶، ۱۱۷۶ و ۱۲۷۰ مورد بوده است. اطلاعات سال ۲۰۱۷ میلادی هنوز کامل نشده است اما تعداد مقالات کشور تا ۱۰ شهریور ۹۶ برابر با ۸۹۷ مورد است.
 
وی گفت: بر همین اساس جایگاه کشور در سطح بین المللی در رشته ریاضیات در چند سال اخیر نیز ارتقا یافته است. از نظر کمیت در سال ۲۰۱۱ میلادی رتبه ایران در حوزه ریاضیات به لحاظ تعداد مقالات، ۱۴ بود که در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۲ و در سال ۲۰۱۷ تا حال حاضر رتبه ۱۱ است. البته اطلاعات سال ۲۰۱۷ هنوز کامل نشده است و نمی توان به رتبه اعلام شده به صورت قطعی اتکا کرد.
 
سرپرست ISC افزود: علاوه بر کمیت مقالات، کیفیت مقالات نیز افزایش یافته است. مهمترین شاخص سنجش کیفیت تحقیقات استنادها هستند.  بنابراین در کنار چاپ مقاله در مجلات بین المللی، توجه به تعداد استنادها، نشان دهنده مرجعیت بیشتر کشور در حوزه مربوطه خواهد بود. وی یادآور شد: در حالی که یک درصد از مقالات دنیا ۱۸ درصد از استنادهای دنیا را دریافت می کنند ۲۰ درصد از مقالات دنیا ۷۳ درصد از استنادها را دریافت می کنند. بنابراین توجه به مقالات یک درصد برتر در هرحوزه موضوعی بسیار مهم است.
 
دهقانی خاطرنشان کرد: بررسی اخیر نشان می دهد که سهم مقالات یک درصد برتر از کل مقالات در حوزه ریاضیات قابل توجه و رو به رشد است. در سال ۲۰۱۱ سهم ریاضیات کشور از مقالات یک درصد برتر دنیا حدود ۲.۵ درصد بود که در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۳.۲ درصد رسیده است.
 
وی گفت: در ۱۰ سال اخیر، از لحاظ تعداد مقالات کیفی، پژوهشگران ریاضی کشور بعد از پژوهشگران مهندسی، شیمی و فیزیک بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر دنیا را تولید کرده اند. در ۱۰ سال اخیر به طور متوسط، ایران ۲.۷ درصد از کل مقالات یک درصد برتر دنیا در حوزه ریاضیات را تولید کرده است و به لحاظ سهمی بعد از مهندسی بیشترین سهم از مقالات یک درصد برتر دنیا در بین رشته های موضوعی به ریاضیات تعلق دارد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

دکتر علی اکبر جعفریان، رییس اسبق انجمن ریاضی ایران، درگذشت
آغاز کنفرانس بین‌المللی ریاضی در دانشگاه یزد/ ریاضی نیازمند توجه
تشخیص هوش افراد از روی چهره
۲۸ اردیبهشت، سالروز بزرگداشت خیام نیشابوری
معادله
فناوری جدید برای ساخت کاوشگرهای رباتیک هوشمندتر
پورکاشیان: پیشرفت شطرنج ایران در گرو حمایت بیشتر مسئولان است
پذیرش 3 دانشجوی ایرانی در رشته ریاضی در مقطع دکتری در دانشگاه گوانگجو چین
درد مزمن، در طولانی مدت موجب اختلال در کارآیی و توانایی مغز می شود.