يکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ 3383 0 2

مدل ریاضیاتی جدید دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا می‌تواند با دقت بیش از 90 درصد، سطوح قند خون مبتلایان به دیابت نوع یک را تا 30 دقیقه جلوتر از بروز تغییرات قریب‌الوقوع در آنها پیش‌بینی کنند.

پیش‌بینی زودتر از موعد افت قند خون با مدل ریاضیاتی

مدل ریاضیاتی جدید دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا می‌تواند با دقت بیش از 90 درصد، سطوح قند خون مبتلایان به دیابت نوع یک را تا 30 دقیقه جلوتر از بروز تغییرات قریب‌الوقوع در آنها پیش‌بینی کنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع یک بطور مداوم از دستگاههای ارزیابی گلوکز خون استفاده می‌کنند که مایع زیر پوست را بررسی می‌کند.

 

این در حالیست که سطوح قند زیر پوست بین هشت تا 15 دقیقه به پیگیری سطوح قند خون از هر جا می‌پردازد. این امر بویژه در زمان خواب شکل‌آفرین است. بیماران ممکن است پیش از آنکه این ارزیابی‌ها از خطر افت شدید قند خون در این بیماران خبر دهد، این حالت مرگبار را تجربه کنند.

 

سطوح قند خون در واکنش به دوز انسولین، غذای مصرفی، فعالیت فیزیکی و حالت احساسی بیمار در نوسان است. بزرگی این نوسانات در هر فرد متفاوت است. محققان یک مدل متغییر با زمان طراحی کرده‌اند که با شیوه فیلترینگ توسعه‌یافته کالمن برآورد می‌شود. این مدل مسئول تغییرات مرتبط با زمان در روند جنبش‌شناسی گلوکز مرتبط با انسولین و غذای مصرفی است.

 

محققان، دقت این مدل را با 30 بیمار مجازی و پنج بیمار زنده مبتلا به دیابت نوع یک آزمایش کرده و دریافتند وابستگی دینامیکی قند خون بر دوز انسولین و غذای مصرفی از لحاظ زمانی در هر بیمار و بین بیماران مختلف متفاوت است. به گفته آنها، صحت بالای پیش‌بینی این مدل در فواصل زمانی 30 دقیقه‌ای به کنترل بهینه استفاده سریع از دوز انسولین بطور بلادرنگ اجازه می‌دهد چرا که آغاز اقدام انسولین از یک تاخیر کمتر از 30 دقیقه‌ای برخوردار است. نتایج این پژوهش در مجله Diabetes Science and Technology منتشر شده است.

کلمات کلیدی
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
کتاب «اصول ریاضیات» اسحاق نیوتن به حراج گذاشته می‌شود
دختران نمرات بهتری می گیرند
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
هوشمند سازی 50 هزار کلاس درس انجام شده است
ژن‌های اوتیسم با هوش بالا رابطه دارند
شرایط ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان
کانال رسمی آی هوش در تلگرام