دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲ 1763 0 1

رئیس انجمن ریاضی ایران از تنظیم پیش نویس همکاری با برخی کشورهای منطقه خبر داد.

دهقان در گفتگو با مهر:

ریاضی به عنوان یک علم اصیل ایرانی در جامعه نهادینه شود/ تدوین 12 جایزه به نام ریاضیدانان مطرح کشور

رئیس انجمن ریاضی ایران از تنظیم پیش نویس همکاری با برخی کشورهای منطقه خبر داد و گفت: یکی از سیاستهای انجمن ریاضی عمومی کردن ریاضی و توجه جامعه به علمی است که در تاریخ و تمدن ایران زمین ریشه دوانده است.

محمد علی دهقان در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح عملکرد انجمن ریاضی ایران در سال گذشته پرداخت و اظهار داشت: انجمن ریاضی به عنوان اولین انجمن علمی کشور از سال 50 با همت جمعی از پیشکسوتان این رشته فعالیت خود را شروع کرده و در فروردین ماه  سال ۴۹ اولین کنفرانس ریاضى ایران با شرکت حدود صد نفر از اعضاى هیئتهاى علمى ریاضى دانشگاهها و موسسات آموزش عالى و دبیران سرشناس ریاضى، در دانشگاه شیراز برگزار شد.
 
وی اظهار داشت: در این گردهمایى پیشنهاد تاسیس انجمن ریاضى ایران به اتفاق آراء مورد تایید قرار گرفت؛ از آن زمان  شورای اجرایی  هشت نفره انجمن با رای مستقیم اعضا انتخاب می شد. شورای فعلی از مهر سال 91 فعالیت خود را شروع کرده است.
 
دهقان یادآور شد: از همان ابتدا وجود كمیته های تخصصی و اجرایی كه بتواند انجمن را در جهات مختلف فعال کرده و در عین حال از نیروهای متخصص برای پیشبرد اهداف جامعه ریاضی استفاده بیشتر کند به شدت احساس می شد به همین دلیل در اولین جلسات شورای اجرایی جدید، تشكیل این كمیته ها و كمیسیونهای تخصصی در دستور كار قرار گرفت.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران تصریح کرد: شورای اجرایی در طول یك سال گذشته ضمن تداوم فعالیتهای شورایهای قبلی كه اساس حركت ها و سیاست های انجمن را پایه گذاری كرده اند در امور تشكیل كمیته های اجرایی، كمیسیونهای تخصصی، همایشها و گردهمایی ها، جلسات شورای اجرایی انجمن، نشریات ادواری، فعالیتهای انجمن در فرهنگستان علوم، راه اندازی اتحادیه انجمن علمی مرتبط با ریاضیات و فعالیتهای بین المللی اهتمام ورزیده است.
 
فعالیت 18 کمیسیون تخصصی
وی با اشاره به تشكیل كمیته های اجرایی، گفت: كمیته های اجرایی انجمن شامل كمیته كمیسیونهای تخصصی، كمیته انتشارات، كمیته جوایز و مسابقات، كمیته اسكان، كمیته همایشها، كمیته امور بین الملل، كمیته امور جوانان، كمیته ارتباطات، كمبته انفورماتیك و كمیته اخلاق علمی به منظور تقسیم وظایف با تنظیم و تصویب اساسنامه متناسب با نوع فعالیت شروع به فعالیت کردند.
 
دهقان به فعالیت 18 كمیسیون تخصصی در کمیته ها اشاره و بیان داشت:  تشكیل این كمیته ها بیشتر براساس فعالیت متخصصین این رشته ها در كشور و برگزاری سمینارهای تخصصی و یا داشتن انجمن خاص در آن گرایش مرتبط با ریاضیات بوده است.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران این کمیسیونها را كمیسیون آمار، كمیسیون آموزش ریاضی، كمیسیون آنالیز ریاضی، كمیسیون آنالیز عددی، كمیسیون  آنالیز غیرخطی، كمیسیون آنالیز هارمونیك، كمیسیون بهینه سازی و تحقیق در عملیات، كمیسیون تركیبیات و نظریه گراف، كمیسیون جبر، كمیسیون جبرجابهجایی، كمیسیون جبرخطی و نظریه عملگرها، كمیسیون دستگاههای فازی، كمیسیون رمز، كمیسیون ریاضیات مالی، كمیسیون معادلات دیفرانسیل و دستگاههای دینامیكی، كمیسیون منطق و علوم كامپیوتر، كمیسیون نظریه گروهها و كمیسیون هندسه و توپولوژی نام برد.
 
برگزاری 10 همایش ریاضی
دهقان بیان داشت: در سال گذشته بیش از 10 همایش و گردهمایی با همكاری و حمایت انجمن توسط دانشكده ها و گروههای ریاضی دانشگاهها و مراكز تحقیقاتی كشور برگزار شد که از تمامی دست اندركاران برگزاری آنها قدردانی می کنم.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران سپس به برخی از سمینارهای و کنفرانس های  برگزار شده در سال گذشته پرداخت و گفت: سی و ششمین مسابقه ریاضی دانشجویی كشور به میزبانی دانشگاه تحصیلات تكمیلی زنجان، بیستمین سمینار آنالیز ریاضی و كاربردهای آن به میزبانی  دانشگاه مراغه، نهمین سمینار معادلات دیفرانسیل و سیستمهای دینامیكی به میزبانی دانشگاه شهید مدنی، چهل و سومین كنفرانس ریاضی ایران به میزبانی  دانشگاه تبریز، سومین گردهمایی نمایندگان انجمن ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه تهران،اولین همایش دانشجویی ریاضیات و كاربردهای آن به میزبانی دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی، دومین كنفرانس تحقیق در عملیات و بهینه سازی به میزبانی دانشگاه تهران و اولین سمینار آنالیز هارمونیك و كاربردهای آن به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله این سمینارها و همایش ها هستند.
 
وی اظهار داشت: علاقه و همکاری دانشگاه ها و دانشکده های ریاضی کشور به حدی است که تا سال 1402  میزبانان کنفرانس ریاضی کشور مشخص شده است.
 
استقبال پژوهشگران داخلی و خارجی از بولتن انجمن ریاضی
به گفته دهقان بولتن انجمن ریاضی ایران با توجه به استقبال فوق العاده پژوهشگران داخل و خارج از كشور در سال 2013 اقدام به انتشار چهار شماره کرده و با تصویب شورای اجرایی در سال 2014، شش شماره از بولتن منتشر خواهد شد.
 
وی گفت: این نشریه که به زبان انگلیسی منتشر می شود دارای انواع نمایه های بین المللی بوده و با 38 سال سابقه انتشار دارای اعتبار جهانی و منطقه ای است.
 
دهقان ادامه داد: خبرنامه انجمن ریاضی به صورت فصلنامه با درج اخبار و رخدادهای ریاضی کشور و دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه داده است. مجله فرهنگ و اندیشه ریاضی هم  با چاپ چهار شماره در سال سعی در انتشار مقالههای علمی-  ترویجی پژوهشگران ریاضی می کند.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران تصریح کرد: انجمن ریاضی به عنوان یكی از اعضای حقوقی كمیسیون پیشبرد ریاضی كه از مهرماه 91 به همت فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد، حضور پررنگی داشته است.
 
دهقان در ادامه گفت: این كمیسیون در راستای ارتقای ریاضی كشور فعالیت می کند و رئیس انجمن ریاضی عضو كارگروه این كمیسیون  نیز است. همچنین با توجه به مصوبه فرهنگستان علوم، انجمن ریاضی ایران در شاخه ریاضیات این نهاد فرهنگی عضویت دارد.
 
وی با بیان این مطلب که اتحادیه انجمن علمی مرتبط با ریاضیات با همت و همكاری انجمنهای ریاضی، آمار، رمز، سیستم های فازی، تحقیق در عملیات، خانه های ریاضی و اتحادیه معلمان ریاضی کشور در حال شكل گیری است، افزود: انجمن ریاضی با دعوت از هیئت موسس و تشكیل جلساتی در دبیرخانه انجمن و در فرهنگستان علوم نسبت به تنظیم اساسنامه این اتحادیه اقدام کرده است.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران در ادامه به رتبه انجمن اشاره و عنوان کرد: با توجه فعالیت انجمن در سال گذشته و بر اساس امتیازبندی فعالیتهای انجمنهای علمی توسط كمیسیون  انجمنهای علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمن ریاضی ایران در سال گذشته در علوم پایه رتبه اول و در بین كل انجمن ها رتبه 12 را كسب کرده است.
 
وی تصریح کرد: همچنین رتبه انجمن ریاضی ایران در اتحادیه بین المللی انجمن هال ریاضی سوم است که با توجه به ارائه مدارک مبنی بر پیشرفت های موجود این رتبه درشرف ارتقا به چهارم است؛ لازم است توضیح دهم که کشورهای عضو دارای رتبه های بین یک تا پنج و حداکثر پنج هستند.
 
دهقان یادآور شد: انجمن ریاضی ایران به دلیل خدمات و فعالیتهای ارزشمند علمی به دریافت لوح زرین سپاس نائل آمد كه توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران اهدا شد.
 
همکاری انجمن ریاضی ایران با کشورهای منطقه
رئیس انجمن ریاضی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شورای اجرایی با تأسیس كمیته بین الملل، تصمیم به گسترش ارتباطات با جامعه بین الملل گرفته است، تبیین کرد: به منظور همكاری نزدیك با انجمنهای ریاضی كشورهای منطقه و هم جوار در حال تنظیم یك پیش نویس تفاهمنامه همكاری با كشورهای روسیه، تركیه، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان هستیم كه نتیجه اقدامات به عمل آمده اعلام خواهد شد.
 
دهقان خبر داد: انجمن ریاضی 12 جایزه را که به نام ریاضیدانان مطرح کشور است، تاسیس کرده و این جوائز به برترین های ریاضی اعطا می شود. از بین این جوائز بین المللی شدن جایزه مهدی بهزاد در دستور كار قرار دارد كه پیگیری آن از طرف شورای اجرایی، به هیأت امنای جایزه مذكور محول شده است.
 
وی تصریح کرد: انجمن ریاضی سعی بر آن داشته و دارد كه با انتقال نظرها و پیشنهادهای جامعه ریاضی كشور به سیاستگذاران و برنامه ریزان مقاطع مختلف در وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و وزارت آموزش و پرورش در جهت كارا كردن برنامه ها گامهای اساسی بردارد.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران بیان داشت: در این رابطه میزگردهای مختلف در زمینه نقد و بررسی برنامه ریاضیات و كاربردها، برنامه ریزی درسی تحصیلات تكمیلی و آزمون ورودی دوره های تحصیلات تكمیلی و سمینار های برنامه ریزی كارشناسی و تحصیلات تکمیلی ریاضی و میزگرد های آموزش ریاضی در دانشگاه ها توسط انجمن ریاضی و با حضور تیمهای برنامه ریزی برگزار شد.
 
رئیس انجمن ریاضی ایران خاطرنشان کرد: همچنین ملاقاتهایی با مسئولین و اعضای شورای برنامه ریزی دروس ریاضی دوره های متوسطه و دبستانی مرتبط با وزارت آموزش و پرورش برای بررسی برنامه ریاضیات صورت گرفته است.
 
دهقان در پایان تأکید کرد: عمومی کردن ریاضیات و مشخص کردن جنبه های کاربردی آن در کشوری که سابقه ریاضیات و اندیشمندان ریاضی آن به قرن ها قبل بر می گردد یکی دیگر از وظایف انجمن بوده که امیدواریم با استعانت از درگاه احدیت بتوانیم از عهده همه این وظایف و مسئولیت ها سربلند و روسفید و به نحوی شایسته برآییم.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
برپایی جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی در کشور
حل معمای اوتیسم با کشف گذرگاهی جدید در مغز
رونمایی از 17 عنوان کتاب در حوزه آموزش فلسفه برای کودکان
پیش‌بینی بیش‌فعالی از طریق نوع نگاه نوزادان ‌
بازی‌های کامپیوتری خلاقیت کودکان را کاهش می‌دهد
بازگشت مدال‌آوران دانشگاه شریف از مسابقات جهانی ریاضی بلغارستان
هوش مصنوعی بازی رایانه ای ساخت
کانال رسمی آی هوش در تلگرام