چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ 3036 0 1

محققان سیستم هوشمندی را طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به کنترل دائم توسط برنامه‌های نرم افزاری، امکان نظارت بر عملکرد دستگاه‌های هوشمند منزل را فراهم می‌کند.

هوشمندسازی خانه با گوی هوشمند نینجا

محققان سیستم هوشمندی را طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به کنترل دائم توسط برنامه‌های نرم افزاری، امکان نظارت بر عملکرد دستگاه‌های هوشمند منزل را فراهم می‌کند.
 
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در سال 2011 میلادی محققان شرکت تازه تأسیس «Ninja Blocks» دستگاهی را به همین نام اختراع کردند که با کمک مجموعه‌ای از حسگرهای هوشمند، در نقش مغز عمل کرده و هر خانه‌ای را به خانه هوشمند تبدیل می‌کند.
 
با کمک حسگرهای حرکت و دما در کنار زیر ساخت منبع باز،‌ دستگاه هوشمند Ninja Blocks به تلفن همراه هوشمند کاربر متصل شده و امکان کنترل از راه دور برخی از عملکرهای منزل را فراهم می‌کند.
 
اما برای تبدیل یک منزل به خانه هوشمند واقعی، محققان بدنبال توسعه زیر ساختی بودند که نیازی به کنترل کامل توسط برنامه نرم افزاری نداشت. این عملکرد با طراحی سیستم هوشمند Ninja Sphere فراهم شد؛ این دستگاه در تعامل با دستگاه های Ninja Blocks در هر اتاق خانه و سیگنالهای دریافتی از دستگاه‌های هوشمند خانه، گزارش دقیقی از وضعیت هر قسمت از آنرا بطور لحظه‌ای برای تلفن همراه هوشمند کاربر ارسال می‌کند.
 
بطور مثال زمانی که پیام کوتاهی دریافت می‌شود، متنی بر روی تلویزیون نقش می‌بندد که فرستنده پیام و محل دقیق گوشی تلفن را اعلام می‌کند؛ اعلام روشن بودن برق در اتاق خالی از دیگر کارآیی‌های این سیستم هوشمند است.
 
تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربر بصورت لحظه‌ای بر روی تلفن همراه هوشمند قابل دریافت است. کنترل عملکرد دستگاه‌های هوشمند متصل به سیستم Ninja Sphere با کمک گوی کنترل ژست «Spheramid» انجام می شود؛ برقراری ارتباط توسط این گوی از طریق بلوتوث، وای‌فای یا زیگ‌بی (Zigbee)‌ انجام می‌شود، اما امکان اتصال از طریق پورت یواس‌بی نیز وجود دارد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
ایجاد مقطع ارشد
افزوده شدن هوش مصنوعی به بازی سوپرماریو
داروهای تقویت هوش، ما را باهوش تر نمی کنند
رتبه 13 جهانی ایران در حوزه هوش مصنوعی در سال 2013
تحقق رویای هوش مصنوعی بعد از 65 سال
با جنین صحبت کنید تا کلمات شما را به یاد بسپارند
برگزاری سمینار آموزشی تحت وب «معرفی هوش 'مالی'»