پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ 3695 0 2

دانش آموخته دانشگاه تبریز در رساله دکتری خود موفق به حل یکی از مسائل قدیمی در جبر جابجایی شد.

راه حل ساده محقق ایرانی برای یک مساله قدیمی در ریاضیات

سعید جهاندوست

دانش آموخته دانشگاه تبریز در رساله دکتری خود موفق به حل یکی از مسائل قدیمی در جبر جابجایی شد. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، سعید جهاندوست، دانشجوی دکتری دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تبریز که با دفاع از رساله دکتری خود با عنوان «ایده‌آل‌های اول فرامجانبی و مدول‌های کوهمولوژی موضعی» فارغ التحصیل شده است، در این باره گفت: یکی از نظریه‌های مهم و مشکل در جبر جابجایی، نظریه بستار صحیح ایده‌آل است که یکی از مسائل مهم در این نظریه، درک و مطالعه بستار صحیح توان‌های ایده‌آل‌هاست.
 
وی با بیان اینکه این نظریه ریشه‌ای بسیار قدیمی و تاریخی دارد، افزود: پروفسور شینزل، ریاضیدان آلمانی در سال 1986 نشان داد برای کدام مجموعه‌های بسته ضربی S از یک حلقه نوتری R، توپولوژی تعریف شده توسط توان سمبلیک یک ایده‌آل I نسبت به S ضعیفتر از توپولوژی تعریف شده توسط بستار صحیح توان‌های I است.
 
این دانش آموخته دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه بعد از آن در سال 1987، پروفسور مک آدام، ریاضیدان مشهور آمریکایی، برای همان مجموعه‌های بسته ضربی نتایج جالب و قوی‌تری را کسب کرد، تصریح کرد: او برای اثبات نتیجه خود از نظریه مهم ایده‌آل‌های مجانبی و جبرهای ریس استفاده کرد و سپس این سوال را مطرح کرد که آیا بدون استفاده از این نظریه می‌توان نتایج فوق را به دست آورد؟
 
جهاندوست که یکی از بخش‌های مهم رساله دکتری خود را به این سوال قدیمی اختصاص داده است، تصریح کرد: با همکاری استاد راهنمای خود با به کارگیری نظریه حلقه‌های ارزه‌ای ریس موفق به ارائه یک راه حل ساده برای حل این مساله شدیم و علاوه بر آن، توانستند یک توصیف جدید و جالب از مجموعه ایده‌آل‌های اول مجانبی به دست آورند.
 
سعید جهاندوست، دانش‌آموخته رشته ریاضی محض گرایش جبر جابجایی گروه ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تبریز است و استاد راهنمای رساله وی را دکتر رضا نقی پور و دکتر علی اکبر مهرورز از استادان دانشگاه تبریز و مشاوره آن را دکتر کمال بهمن پور از دانشگاه آزاد تبریز بر عهده داشته‌اند. همچنین دکتر رحیم زارع نهندی از دانشگاه تهران و دکتر نعمت‌الله شیرمحمدی و دکتر محمد شهریاری از دانشگاه تبریز داوران این رساله بودند.
 
این پژوهش از سوی دانشگاه تبریز و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) حمایت مالی شده است.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
معادله
بزرگترین روبیک دنیا طراحی شد
هوشمندی عاطفی با بهره هوشی عمومی مرتبط است
چرا برخی افراد نسبت به آلزایمر مصون هستند؟
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
حل یک مساله 120 ساله زیست‌شناسی توسط هوش مصنوعی
برگزاری مسابقات ریاضی روز ملی خیام در نیشابور
مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی در سالن همایش رعد برگزار شد.