دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ 133 0 1

خانه ریاضیات اصفهان پس از دو دهه فعالیت علمی، برنامه های خود را لغو کرد و در آستانه تعطیلی قرار گرفت.

خانه ریاضیات اصفهان در آستانه تعطیلی قرار گرفت

اصفهان - ایرنا - خانه ریاضیات اصفهان پس از 2 دهه فعالیت علمی به دلیل تامین نشدن بودجه ، برنامه های خود را لغو کرد و در آستانه تعطیلی قرار گرفت. به گزارش ایرنا، خانه ریاضیات اصفهان، به عنوان نخستین خانه ریاضیات ایران و جهان به دنبال تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات در سال 1377 آغاز به کار کرد.

این مرکز به عنوان واحدی غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری اصفهان و با هدف آماده سازی نوجوانان و جوانان برای تحقق اهداف فرهنگی آموزشی، ارتقای کیفیت آموزش ریاضی و بهبود روش­ها و پژوهش­های علمی کاربردی جهت ارتقای دانش ریاضی فعالیت می کند. 

پس از گذشت 20 سال از فعالیت خانه ریاضیات اصفهان، پایگاه اطلاع رسانی این مرکز روز یکشنبه اعلام کرد: 'به اطلاع کلیه دانش‌آموزان، دانشجویان و همکاران در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها می‌ رساند به دلیل مشکلات مالی، کلیه برنامه‌ های پیش بینی شده خانه ریاضیات اصفهان تا اطلاع ثانوی لغو شد'. مدیر خانه ریاضیات اصفهان در گفت و گو با ایرنا با تایید این خبر، افزود : این مرکز در 20 سال گذشته طی تفاهم نامه ای بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری اصفهان راه اندازی شد.

فروزان خرد پژوه با بیان اینکه وزارت علوم متعهد به حمایت علمی از خانه ریاضیات اصفهان شد، افزود : شهرداری اصفهان نیز متعهد به تامین مکان و حمایت مالی این مرکز شد. وی با بیان اینکه مکان خانه ریاضیات اصفهان توسط شهرداری و در 'شهر علم' تامین شده است، ادامه داد : اما شهرداری از حدود 2 سال گذشته رقم حمایت های مالی از این مرکز را کاهش داده است.

مدیر خانه ریاضیات اصفهان، تصریح کرد : بودجه سال گذشته این مرکز حدود 2 میلیارد و 500 میلیون ریال بود اما برای امسال رقم یک میلیارد و 250 میلیون ریال در نظر گرفته شد که با وجود گذشت 6 ماه از سال هنوز هیچ رقمی از این حمایت مالی پرداخت نشده است. خردپژوه گفت: با توجه به افزایش هزینه ها به ویژه پس از تحولات اخیر و پرداخت نشدن کمک های مالی از سوی شهرداری، ناچار به لغو کردن همه برنامه های این مرکز شدیم.

مدیر خانه ریاضیات اصفهان با تاکید بر اینکه این مرکز، انتفاعی و درآمدزا نیست، افزود: حمایت های مالی که از این مرکز صورت می گیرد برای پرداخت حقوق کارکنان، هزینه های جاری و برگزاری دوره ها و برنامه های فرهنگی و علمی است.

وی هدف اصلی فعالیت خانه ریاضیات اصفهان را علاقه مند کردن دانش آموزان به ریاضی عنوان و اضافه کرد: ریاضی پایه توسعه هر کشوری است و ما با هدف پیشرفت این دانش بین دانش آموزان، دانشجویان و معلمان فعالیت می کردیم. خردپژوه افزود: سالانه حدود پنج هزار دانش آموز، دانشجو، معلم و استاد دانشگاه زیر پوشش برنامه ها و دوره های مختلف خانه ریاضیات اصفهان قرار می گرفتند.

به گزارش ایرنا از جمله برنامه های خانه ریاضیات اصفهان می توان به برگزاری مسابقات استانی، کشوری و بین المللی مانند تورنمنت شهرها و ریاضیات کانگورو، سمینارهای علمی و دوره های آموزشی با حضور اساتید داخلی و بین المللی اشاره کرد.

نخستین خانه ریاضیات کشور در سال 1377 در اصفهان تشکیل شد و به دنبال آن، 35 خانه ریاضیات در سراسر کشور ایجاد شدند. علی رجالی از پایه گذاران خانه ریاضیات اصفهان سال گذشته برنده جایزه ترویج علم ایران شد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

هوش و تعاریف مرتبط
معما و تست هوش
شطرنج
ریاضیات
معما و سرگرمی ریاضی
هوش مصنوعی
ریاضیات در گذر تاریخ
کودک و نوجوان، پرورش هوش و خلاقیت
طنز و سرگرمی