شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۲ 4545 0 2

بر اساس تحقیقات جدید، انباشته شدن آهن در مغز موجب ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود.

ازدیاد آهن در مغز، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

بر اساس تحقیقات جدید، انباشته شدن آهن در مغز موجب ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود. محققان این تحقیق به سرپرستی دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند: افزایش بیش از اندازه میزان آهن در مغز موجب بیماری‌ مرتبط با حافظه می‌شود. اکثر محققان معتقدند پیشرفت این بیماری به دلیل انباشته شدن یکی از دو پروتئین تاو یا بتا آمیلوئید است.
 
این تحقیق نشان داد یکی از دلایل دیگر ابتلا به آلزایمر ازدیاد آهن است که شامل بررسی 31 بیمار مبتلا به آلزایمر و 68 نفر فرد سالم بود. محققان با استفاده از MRI، میزان آهن در فریتین سرم که پروتئین ذخیره آهن است را اندازه‌گیری کردند. آنها اسکن مغزی را در دو ناحیه بخصوص در مغز هیپوکامپ و تالاموس مورد بررسی قرار دادند. در اوایل بیماری، هیپوکامپ آسیب دید در حالی که تالاموس تا حد زیادی بدون تاثیر باقی مانده بود.
 
این گروه تحقیقاتی دریافتند افزایش میزان آهن در هیپوکامپ با بافت آسیب دیده این ناحیه مرتبط است. الیگودندروسیت‌ها میلین تولید می‌کنند که نسبت به بقیه سلول‌ها دارای میزان زیادی آهن هستند. آهن موجود در رژیم غذایی برای بسیاری از عملکرد‌های بدن ضروری است اما ازدیاد آن در مغز به سلول‌ها آسیب می‌رساند.
 
دکتر جرج بارتزوکیزاستاد روانشناسی موسسه Semel و علوم اعصاب و رفتار UCLA که محقق این تحقیق است، اظهار کرد: اندازه‌گیری میزان آهن در زمانی که بافت آسیب ببیند دشوار است، اما تکنولوژی MRI استفاده شده در این تحقیق به ما اجازه تعیین افزایش آهن در زمان آسیب بافت را فراهم می‌کند.
 
وی افزود: ما دریافتیم افزایش میزان آهن در هیپوکامپ با آسیب بافت در بیماران مبتلا به آلزایمر مرتبط است، اما در افراد سالم مسن در تالاموس مرتبط نیست. این نتایج نشان م‌ ‌دهد در واقع انباشته شدن آهن از علل بیماری آلزایمر است.
 
بیماری آلزایمر بازگشت‌ناپذیر و بیماری مغزی پیشرفته است که به آهستگی حافظه و توانایی فکری و حتی ساده‌ترین امور زندگی روزانه را از بین می‌برد.
 
وی در ادامه افزود: تجمع آهن در مغز تحت تاثیر تغییر عوامل زیست محیطی مانند چگونگی استفاده از گوشت قرمز و مصرف مکمل‌های آهن است. این تحقیق در نشریه بیماری‌های آلزایمر منتشر شده است.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
گرایش 12 درصدی دانش آموزان به رشته ریاضی، زیرساخت‌های آینده مهندسی را دچار بحران می‌کند
فراموشی برای حافظه مفید است!
چگونه ریاضیات را آموزش دهیم؟
بزرگترین روبیک دنیا طراحی شد
ریاضیدان‌ایرانی،‌ برنده‌ جایزه‌ جهانی‌ علوم‌ و‌ رایانه
باهوش ها بیشتر گیاه خوار می شوند
بازگشت تیم ملی المپیاد ریاضی با ۶ مدال